FOTO: null

U objektima koji se bave proizvodnjom i prodajom hrane u blizini škola u Bijeljini pojačane su inspekcijske kontrole.

Inspektori za hranu u pratnji sanitarnog inspektora svakodnevno su na terenu. Od početka školske godine uzeli su desetine uzoraka hrane, a laboratorijske analize pokazale su da su svi bili mikrobiološki ispravni. Suzbijena je i prodaja hrane na crno u školskim dvorištima, pa zdravlje školaraca nije ugroženo.

Grilovi, roštiljnice i pekoteke priorotet su tri inspektora za hranu i jednog sanitarnog inspektora koji sprovode kontrolu, kako bi sačuvali zdravlje dece i nastavnog osoblja u školama. Đaci kažu da kupuju užinu samo na proverenim mestima.

- Obično nosim užinu od kuće. Mama spremi sendvič ili ponesem neko voće, a ako moram da kupim onda kupujem u pekarama za koje znam da vode računa o higijeni – kaže jedna od učenica devetog razreda bijeljinske Osnovne škole “Vuk Karadžić”.

Ako je uzorak hrane ispravan troškove kontrole snosi gradska uprava, a u suprotnom vlasnik objekta.

Gradski inspektor za hranu, Mira Nikić, podseća da se mikrobiološka ispravnost uzoraka ispituje u  Veterinarskom zavodu Mikrolab Dvorovi.

- U toku jula i avgusta uzeli smo uzorke iz svih dečjih zabavišta, roštiljnica i ugostiteljskih objekata. Kontrolu ćemo nastaviti i narednih dana i uzećemo više uzoraka radi zaštite zdravlja potrošača –rekla je Nikić.

Načelnik Odeljenja za inspekcijske poslove grada Bijeljina, Ognjen Đuka, kaže da su, osim inspekcijskih kontrola, poslodavci dužni da sprovode i interne kontrole.

- S obzirom na propise jednom mesečno svaki poslodavac je dužan da uradi kontrolu kod ovlaštenih laboratorija s tim da se uzima i bris sa radnih mašina i površina - pojašnjava Đuka.

U bijeljinskom Domu zdravlja nije zabeleženo trovanje hranom, osim ponekog sporadičnog slučaja. Simptomi trovanja hranom pojavljuju se u periodu od jednog do 20 sati nakon jela. S.R.Mrkonjić

Kvarljive namirnice

Najčešći uzroci trovanja hranom su bakterije iz grupa stafilokoka i salmonele koje se tokom vrelih dana brzo i lako razmnožavaju u šlagu, kremovima, majonezu i jajima.

-Konzumiranjem tih namirnica lako dolazi do infekcije, pogotovo ako nije ispoštovan lanac spravljanja čuvanja i transporta hrane - naglašava lekar, Ljubiša Petrović.

Kazne

Za poslodavce koji se ne pridržavaju zakonskih odredbi i propisa i ne vode računa o ispravnosti proizvoda predviđene su novčane kazne od 300 do 2 000 maraka.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )