Interesovanje za izučavanje srpskog jezika i književnosti u Srpskoj nikad nije bilo manje, što potvrđuje podatak da je u tri roka na javnim univerzitetima ovaj odsjek upisao samo 21 brucoš, dok će kineski jezik studirati njih 30.
Glavni razlog slabe zainteresovanosti za studiranje srpskog jezika, kažu lingvisti, jeste promocija i popularizacija drugih studijskih programa, ali i veliki broj nezaposlenih profesora srpskog jezika.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje RS, bez posla su 253 profesora srpskog jezika i jugoslovenske književnosti, dok je u proteklom periodu posao našlo njih tri puta manje. Zanimljivo je da su svršeni srednjoškolci, umjesto srpskog, na Filozofskom fakultetu Pale radije birali kineski i engleski jezik i književnost, dok su se na Filološkom fakultetu u Banjaluci uglavnom odlučivali za engleski, njemački, pa i ruski.
Prema riječima profesora srpskog jezika Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milanke Babić, forsiranje nadležnih da se upisuju tehnički fakulteti, zbog razvoja privrede, uticalo je na smanjen broj brucoša na katedri srpskog jezika.
- Treba studirati tehničke nauke, ali ne treba zanemariti ni ovaj drugi aspekt života društva, a to je njegova kultura, čuvanje duhovnih vrijednosti i nacionalnih nasljeđa - kazala je ona.
Babićeva je dodala da je veliki broj kandidata odustao od studiranja srpskog jezika i zbog velikog broja nezaposlenih, iako, kako kaže, nema zanimanja kojeg nema na Birou, uključujući mašinske i inženjere elektrotehnike, kao i ljekare, koji se popularišu kao potrebni u društvu.
- Nadležni su govorili da će svi oni koji završe kineski jezik imati siguran posao, jer se kineski uvodi u škole kao alternativni jezik. To je odmah stvorilo veliko interesovanje kod studenata, dok se s druge strane u javnosti stalno ponavlja da Biro vrvi od profesora srpskog jezika i onda se stvara utisak da to ne treba ni studirati - istakla je Babićeva.
Ona smatra da je njegovanje srpskog jezika jedan od primarnih ciljeva, te da bi njegovo uvođenje kao obaveznog predmeta na fakultetima tome uveliko doprinijelo.
- Danas ima mnogo studijskih programa na kojima ni u jednom semestru nema srpskog jezika, pa dolazimo u situaciju da, na primjer, "novopečeni" nastavnik hemije ne zna da se upiše u dnevnik kako treba, jer je zaboravio pravopis i gramatiku koju je učio u osnovnoj školi - kazala je Babićeva.
Predsjednik Akademije nauke i umjetnosti RS (ANURS) Rajko Kuzmanović istakao je da je nemoguće uticati na volju svršenih srednjoškolaca kad je u pitanju odabir studijskog programa.
- Osnovni razlog malog interesovanja za srpski jezik je veliki broj nezaposlenih profesora, jer je ranijih godina bio ogroman priliv ovog kadra. Nema razloga onome što mnogi misle, a to je da je ovdje riječ o nekom otporu prema Srpskoj. To nije tačno! Uvjeren sam da stanovnici RS poštuju i forsiraju svoj jezik gdje god to treba - kazao je Kuzmanović i dodao da do zamrzavanja ovog studijskog programa ne smije doći, bez obzira na broj studenata.
Rukovodioci javnih univerziteta u RS ranije su istakli da bi mogli biti zamrznuti oni studijski programi koji ne budu imali više od 15 brucoša.
UNIVERZITET BANjALUKA
italijanski jezik i književnost 12
srpski jezik i književnost 11
engleski jezik i književnost 45
njemački jezik i književnost 34
francuski jezik i književnost i latinski jezik i književnost 6
ruski i srpski jezik i književnost 17
UNIVERZITET ISTOČNO SARAJEVO
srpski jezik i književnost 10
engleski jezik i književnost 28
ruski i srpski jezik i književnost 7
njemački jezik i književnost 15
kineski i engleski jezik i književnost 30