FOTO: null

Obostrano zatvaranje graničnih prelaza Hrvatske sa Srbijom pogodilo je i Republiku Srpsku, gde su stvorene ogromne gužve na graničnim prelazima Rača, Šamac, Bosanski Brod i Gradiška.

Najveći zastoj je na Rači, gde najviše čekaju vozači kamiona koji ulaze iz Srbije u Republiku Srpsku i BiH. Kolona je duga pet, šest kilometara, a prevoznici čekaju i po dva, tri dana.

Nešto bolja je situacija za ulazak u Srbiju, jer na strani BiH ima znatno manje kamiona, dok se putnički saobraćaj odvija bez većih zadržavanja.

Prevoznik iz Rijeke Marko Đerđi, krenuo je za Pančevo da natoči tekući sumpor. S obzirom da ne može preći granicu preko hrvatske teritorije, uputio se za Raču, gde ga je dočekao haos na granici. Iako tek planira da uđe u Srbiju i nalazi se na strani gde je manja gužva, kaže da već čeka 24 sata.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, je juče tokom posete GP Rača, rekao da poseban problem prave kamioni koji dolaze iz Turske, s obzirom da nisu bili najavljeni na ovoj ruti.

Po potrebi će biće uvedena još jedna smena službenika na granici da bi se sve tenzije smanjile. Apel naših graničnih službi je da se pokuša deo tereta planski preusmeriti na druge prelaze kao što su Pavlovića most, Šepak, Karakaj - istakao je Šarović.

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je da je nedopustivo da se u 2015. godini zabranjuje prelazak ljudi i prevoz robe preko granice, ocenjujući ponašanje Hrvatske antievropskim i anticivilizacijskim. - Šta je sledeći potez Hrvatske - da stavi vojsku na granicu i proglasi mobilizaciju - zapitao je Crnadak.


Noćne smene na Rači?

Na graničnim prelazima u BiH je pojačan saobraćaj, posebno teretnih vozila na pojedinim punktovima, zbog blokade izmedju Srbije i Hrvatske, rekao je načelnik Odelenja za komunikacije Uprave za indirektno oprezivanje (UIO) BiH Ratko Kovačević.

"Nešto opterećeniji prelazi su Rača, Šamac, Bosanski Brod i Gradiška, posebno iz razloga što, pored kamiona koji voze teret u BiH i van BiH, postoji priliv kamiona koji samo tranzitiraju kroz BiH jer ne mogu da predju granicu izmedju Srbije i Hrvatske", naveo je.

Dodao je da s obzirom na to da se i za tranzit robe kroz BiH mora dati bankarska garancija od špeditera u BiH, službenici UIO ubrzali su razduženje bankarskih garancija kada roba istupi iz BiH, kako bi se garancija što pre oslobodila i kako bi špediterske kuće, koje imaju ograničene bankarske garancije, mogle što pre uzeti novog klijenta, rekao je Kovačević, preneli su banjalučki mediji.

Kako navodi, razmatra se i mogućnost uvodjenja noćnih smena u pojedinim carinskim ispostavama.

Ukoliko bude postojala potreba za tim rad UIO u noćnoj smeni moraće pratiti i nadležne inspekcijske službe koje vrše kontrolu kvaliteta robe.

Odluka o tome biće doneta u slučaju da u narednom periodu bude još više pojačan priliv teretnih vozila u BiH.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )