FOTO: Željeznice FBiH

JABLANICA, SARAJEVO - Zbog pada pruge u Komadinovom vrelu, u Donjoj Jablanici, koja je urušena zbog klizišta u katastrofalnim poplavama prije mjesec dana, privreda u Federaciji BiH izgubila je desetine miliona KM, a ugrožene su hiljade radnih mjesta.

I preduzeće "Željeznice FBiH" izgubilo je veliki novac koji se mjeri milionima konvertibilnih maraka.

Podsjećamo, u katastrofalnim poplavama koje su pogodile Jablanicu početkom oktobra, oborinske vode su pokrenule ogromno klizište koje je u potpunosti uništilo nekoliko propusta te je pruga u dužini od 200 metara ostala da visi u vazduhu.

Naime, ovaj dio željezničke pruge kojim su povezani Sarajevo, Hercegovina i luka Ploče je žila kucavica za izvoz i uvoz, te je ona veoma značajna i za transport ljudi.

Iz "Željeznica FBiH" ranije su saopštili da je zbog obustave saobraćaja na spomenutoj pruzi dnevni gubitak preduzeća 280.000 KM.

Jednostavnom računicom možemo vidjeti da su do današnjeg dana zbog pada na ovom dijelu pruge samo "Željeznice FBiH" izgubile najmanje 12.880.000 KM.

Kako pišu sarajevski mediji, Almin Suljić, direktor "Global Ispat Koksne industrije Lukavac" (GIKIL), kompanije koja zapošljava oko 1.000 radnika, zbog ovog problema podnio je ostavku.

Inače, u ovoj kompaniji su veliki problemi u poslovanju nastali zbog oštećenja pruge, kojim je stizala roba od luke Ploče do Lukavca.

Nermin Nikšić, premijer FBiH, izjavio je prije nekoliko dana da će Vlada preuzeti inicijativu da se riješi ovaj problem.

"Zbog toga će to presjeći Vlada na sljedećoj sjednici, bez obzira na to ko je odgovoran. Cijeli je niz odgovornih i o tome ću govoriti na sjednici Vlade", naveo je Nikšić.

Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore Federacije BiH, ukazuje sa kojim se nedaćama privreda suočava zbog ovog problema.

"Posljedice nemogućnosti transporta ovim putem se ne mogu mjeriti. Vrlo je teško izmjeriti u brojkama koliko privreda gubi dnevno, te koliko dugoročno gubi. Imali smo sastanke u "Željeznicama FBiH", pa u Vladi Federacije BiH. U pojedinim kompanijama će doći do dramatične situacije, čak možda i do zaustavljanja pogona. GIKIL ide ka tome. Ako oni zaustave svoje pogone, nema koksa za "ArcelorrMittal" u Zenici i tako dalje. Da ne govorim o tome kakve su ovo posljedice za kompanije koje izvoze tim putem. Posljedice su katastrofalne. Ako se ovo nastavi, nema potrebe da željeznice uopšte postoje, jer one žive najvećim dijelom od transporta robe. Najveći ugovori su "ArcelorMittala", GIKIL-a, "Elektroprivrede BiH" i tako dalje. "Željeznice RS" su takođe u problemu. Kompanije su ljute, u bezizlaznoj su situaciji. Ono što je najbitnije, mi još ne znamo kada počinje sanacija pruge, a mjesec i po dana je prošlo", naglasio je Jašarspahić.

Prema njegovim riječima, na internetu se može vidjeti za koliko se ovo može sanirati, te kojom su se brzinom 1948. godine rukama, krampovima i lopatama ovakvi problemi rješavali i gradili tuneli i mostovi.

"Ne mogu da shvatim da se ovo dešava u našoj zemlji. Privreda je mnogo izgubila. Kakvu poruku šaljete potencijalnom investitoru koji traži prostor da premjesti svoj proizvodni kapacitet kod nas? Prva dva preduslova su saobraćajna konekcija i energetska stabilnost. Ako toga nema, ne želi da investira", zaključio je Jašarspahić za "Nezavisne novine".

Ekonomista Igor Gavran smatra da su zbog ovoga gubici privrede sigurno multimilionski te su hiljade radnika ugrožene.

"Gubici željeznice, iako veliki, manji su problem, jer je očito da oni Vladu nikada nisu naročito brinuli, pošto se redovno gomilaju, kao i poreski i drugi dugovi, a jednako redovno se imenuju i održavaju na funkcijama politički podobni i nesposobni kadrovi da ih tako neuspješno vode. Pa, tako barem radnici željeznica nisu jednako ugroženi, kao ovi u ostatku privrede. Neke firme pokušavaju naći alternativne pravce snabdijevanja i plasmana robe željeznicom prema sjeveru ili drumskim transportom, ali to je preskupo i dugoročno neodrživo, a često i sasvim nemoguće", istakao je Gavran.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )