FOTO: InfoBijeljina

Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan kazao je danas u Banjaluci da se u RS i BiH, u svjetlu dešavanja u svijetu, ne mogu u potpunosti isključiti mogućnosti terorističlkih aktivnosti. Pojačane su mjere bezbjednosti u RS.

“Međutim, trenutno ne postoje relevatne informacije i pokazatelji koji ukazuju na pripremanje terorističkih napada i drugih vidova nasilja”, istakao je Karan.
 
Karan i direktor policije Siniša Kostrešević danas su održali vanrednu konferenciju za novinare, a povodom pojačanih mjera bezbjednosti nakon terorističkog napada u Moskvi.
 
Karan je kazao da sa EUROPOL-om razmjenjuju infomacije o bezbjednosno interesantnim osobama i da su već ustupili neke podatke.
 
Policija prisutnija u tržnim centrima

On je, govoreći o mjerama koje su preduzete u RS, istakao da je to prvo prisutvo pripadnika MUP-a sa dugim cijevima na mjestima javnih okupljanja. Druga mjera je pojačano prisustvo u tržnim centrima.
 
Tu je i mjera posednog obezbjeđenja svih javnih entitetskih institucija i sjedište najvažnijih organa, zatim pojačane patrole sa svim pripadnicima MUP-a gdje su veće frekvencije saobraćaja i ljudi, posebno na entitetskim linijama.
 
Istakao je i da je uvedeno i 24-satno operativno dežurstvo u svim policijskim upravama, kao i pojačano praćenje na društvenim mrežama.
 
On je apelovao na građane da poštuju naredbe polciije, te da prijave ako primijeti “neobične” osobe ili kretanja.
 
“Neka to prijave prvom policajcu ili prvoj policijskoj stanici”, dodao je Karan.
 
Govorio je da se i palestinsko-izraleski sukob refletkuje na BiH i da može da dovede do polarizacije situacije u BiH.

“On je najvidljiviji kod radikalnih pojedinaca i grupa koje javnim istupanjem i ponašanjem pokušavaju da stvore tenzije među stanovništvom u BiH što može narušiti bezjbednosnu situaicju i da izazovu strah kod neistomišljenika. Može doći i do povećanja rizika od priliva migranata i to smo posebno razmatrali”, kazao je Karan
 
On je naveo da se na BiH može reflektovati i sukob u Siriji.
 
“Problem u RS i BiH je krivično- pravni tretman lica koja se vrate sa tih ratišta, a dosadašnja praksa je da su završili na blagim kaznama, kaznama koje ih gotovo motivišu da učestvuju u terorističkim aktivnostima. Imali smo mininalne uslovne kazne. Još uvijek nam prijeti migrantski talas iz Turske”, dodao je Karan.
 
Porast kriminaliteta

Naveo je da je poseban bezbjednosni izazov sukob u Ukrajini, a iako nema direkne reperkusije na bezbjednost u RS i BiH, ima ekonomske.
 
“Etiketiranje RS kao podrške Rusiji, može biti tretirano kod radikalnih elemenata kao poziv na djelovanje. To se reflektuje i na institucije i nosioce vlasti u RS”, dodao je Karan.
 
Karan je ocijenio da je stanje bezbjednosti u RS generalno zadovoljavajuće i da nema relevantnih pokazatelja koji bi mogi značajnije uticati na stanje bezjednost, te vjeruje da će tako i ostati.
 
Naveo je da je posljednjih pet godina evidentan trenda pada kriminaliteta u RS, a ove godine je došlo do rasta koji se, objašnjava Karan, može dovesti u vezu sa pojačanim radom policije.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )