FOTO: InfoBijeljina

Već danima traje debata u javnosti o kvaliteti vode za piće u BiH.

Debata je inicirana nedavno objavljenim nalazima prema kojima je čak sedam flaširanih voda sadržavalo fekalne bakterije.
 
Iz kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Bosni i Hercegovini ističu da su sanitarni uslovi i higijena ključni za sigurnu vodu za piće i za ljudsko zdravlje i dobrobit. Iz Svjetske zdravstvene organizacije napominju da ovo nije samo preduslov za zdravlje, već doprinosi i kvaliteti života, pohađanju škole i ljudskom dostojanstvu te pomažu u stvaranju otpornih zajednica koje žive u zdravom okruženju.
 
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje korištenje vode iz česme, kad god i gdje god je to moguće, pod uvjetom da se takva voda pravilno tretira i transportuje do krajnjih korisnika kroz savremeni vodovodni sistem, koji ima uspostavljen sistem stalnog praćenja kvaliteta vode. Voda iz slavine bi uvijek trebala biti prvi izbor.
 
Dodaju i to da flaširana ili pakirana voda iz pouzdanog izvora može biti dobra alternativa, te da je to često efikasan način za brzo obezbjeđivanje sigurne vode za piće u hitnim slučajevima i katastrofama.

Podsjetimo, juče su se o slučaju sporne flaširane vode oglasili iz Jane, rekavši kako “nisu dio toga”, a ‘pala’ je i još jedna krivična prijava protiv NN lica koju je u svojstvu građanina podnio sarajevski advokat Sead Miljković.
 
Građani, dakle, još uvijek čekaju na ključne odgovore. U međuvremenu, pisali smo i o tome šta zapravo znače brojevi na plastičnim ambalažama i koliko je (ne)zdravo piti vodu iz takvih flaša, prenosi N1.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )