FOTO: null

Zastrašujući prizor koji je uznemirio čitav region. Zapaljen autobus pun derventskih maturanata koji su krenuli na ekskurziju u Budvu. Na svu sreću, tragedija je izbjegnuta zahvaljući pribranosti cetinjskih vatrogasaca.

Zbog čega se bus zapalio utvrdiće detaljna istraga i vještačenje, a do tada niko od nadležnih ne želi ništa da komentariše. Valja kažu poošriti kontrole.

“Možda u vrijeme ekskurzija možda treba dodatno pooštriti kontrolu i da sva ta vozila koja idu na ekskurziju pođu na tehnički pregled,a onda na vožnju”, kaže Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja.

Dobro je samo kad je sve prošlo bez stradalih, kažu u Republičkom inspektoratu. U ponedeljak stižu rezulati pa će znati, kažu, šta im je činiti i da li vozilo bilo ispravno i da li je je prevoznik “ATP BROD” odgovoran za nesreću.

Redovni na svakih 6 mjeseci i vanredni pregledi,podsjećaju uoči ekskurzije, su obaveza svakog prevoznika.

“Na godišnjem nivou izvršimo 844 pregleda i najviše represivnih kazni izvršimo tu. Prevoznik koji vrši organizovan prevoz djece, onaj ko je vlasnik, a ne turistički operater dužan je da 72 sata od početka počinjanja prevoza izvrši detaljan i to pratimo u punoj mjeri u kojoj možemo”, rekao je Danislav Drašković, glavni republički inspektor saobraćaja.

Penzionerka Koviljka je ostala invalid u saobraćajnoj nesreći u sudaru autobusa. Gradski i prigradski autobusi mogli bi kažu građani biti mnogo bolji i bezbjedniji.

“Naša autobus banjalučki je udario u kamion koji je prevozio ulje, ja sam ostala težak invalid, evo nosim štake. Stvarno bi mogli biti bolji, ali šta je tu je. Ne možemo birati”, ispričala je Koviljka Cvijetić, penzioner.

U Ministarstvu saobraćaja i veza tvrde da čine sve da unaprijede bezbjednost saobraćaja. Novčane kazne, vanredne kontrole, oduzimanje registarskih tablica, sve te represivne mjere su tvrde, postale dio svakodnevice.

“Ako ima 1.400 vozila prilikom tehničkih pregleda tih prvih nekih 10-12 % se deklariše kao neispravno to je otprilike neki iskustveni procenat i standard u EU možda nešto manji, nego što bi trebao biti”, kaže Nataša Kostić, pomoćnik ministra saobraćaja i veza.

Autobusi kojima se vozimo stari su okvirno dvije decenije. Kada ćemo se voziti bezbjednijim i modernijim busevima zavisiće kao i do sada od novca.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )