FOTO: infobijeljina.com

Imajući u vidu da su privredna društva iz Bijeljine, posebno prerađivačke industrije, izvozno orjentisana, povećanje minimalne plate od početka 2024. godine pravi dodatne probleme uz već postojeći problem smanjenjenja tražnje na EU tržištu, rečeno je InfoBijeljini iz Područne privredne komore Bijeljina.

"U prilog ovome govori da je promet na inostranom tržištu smanjen je za 8,6 odsto, a prerađivačka industrija u Republici Srpskoj u januaru ove godine bilježila je pad proizvodnje od 7,6 odsto. Struktura privrede Bijeljine, a i cijele Republike Srpske, još je radno intenzivna, tako da povećanje najniže plate izaziva veliko povećanje troškova za plate", kaže direktorica Područne privredne komore Bijeljina Slavica Marković.

Prema njenim riječima, smanjene narudžbe, uz povećane troškove, dovode privredna društva u situaciju da moraju da racionalizuju proizvodnju i uvode uštede, što dalje dovodi do otpuštanja radnika. 

"Prema podacima Statističkog zavoda broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji u januaru u Reublici Srpskoj ove godine manji je za 4,8 odsto u odnosu na januar 2023. godine. Konkretne podatke za Bijeljinu još uvijek nemamo", kaže Markovićeva za InfoBijeljinu.

Privrednici koji posluju u Bijeljini i generalno u cijeloj Republici Srpskoj, prvenstveno u sektoru usluga, građevini, ugostiteljstvu, povećanje troškova prelivaju  na cijenu proizvoda.

"To dodatno utiče na povećanje inflacije, tako da će efekti povećanja plata vrlo brzo biti anulirani s jedne strane, a s druge firme koje izvoze suočiće se sa manjkom tražnje, jer njihovi proizvodi neće biti konkurentni na inostranom tržištu", navela je Markovićeva.

Privredna komora Republike Srpske je, podsjeća ona, prema Zaključku sa sjednice Upravnog odbora PKRS uputila inicijativu predsjedniku Vlade Republike Srpske za održavanjem sastanka u što kraćem roku na temu iznalaženja što kvalitenijih riješenja usmjerenih na poboljšanje privrednog ambijenta u Republici Srpskoj.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )