FOTO: Avaz.ba

Većina nas je barem jednom u životu osjetila peckanje pri mokrenju, težinu i pritisak u mjehuru. Riječ je o urinarnoj infekciji, čestoj tegobi koja nastaje kad mikroorganizmi koji inače žive u urogenitalnom traktu i crijevima, dospiju u mokraćni mjehur.

Više od 90 posto svih mokraćnih infekcija uzrokuje bakterija E. coli, koja se prirodno nalazi u crijevima.  

Urinarne infekcije mnogo češće pogađaju žene, jer bakterije lakše ulaze u ženski mjehur zbog mnogo kraće mokraćne cijevi. Infekcija se najčešće javlja kod djevojaka koje su tek stupile u polne odnose i kod žena u menopauzi.

Znakovi koji ukazuju na urinarne infekcije, vrlo su izraženi i odmah se primjećuju. Simptomi urinarne infekcije su osjećaj pritiska u mokraćnom mjehuru, peckanje pri mokrenju, zamućeni urin i krv u urinu, povišena temperatura, bolovi u donjem dijelu stomaka.

Iako krv u urinu nije razlog za paniku, kod svake urinarne infekcije potrebno je djelovati što prije. Ali, ako previše odugovlačite sa početkom liječenja, bakterije mogu dospjeti u bubrege i izazvati veće komplikacije. Zato, ne čekajte više od nekoliko dana.

Urinarne infekcije liječe se i prirodnim putem. Poznato je da na njih najblagotvornije djeluju biljke poput brusnice i uve, ali su učinkoviti i breza, kukuruzna svila te peršun.

Od uve ili medvjetke, koja ima snažna antibakterijska svojstva, pravi se najpoznatiji čaj za urinarne infekcije. Ali, važno je znati da se ne smije kombinovati s brusnicom, jer brusnica poništava njeno djelovanje. Čaj ne treba piti duže od 10 dana u kontinuitetu.

Poznato je da crvene bobice brusnice snažno djeluju kod infekcija uzrokovanih tvrdokornom bakterijom E. coli, a učinkovite su i kod ostalih upala povezanih s urinarnim traktom. Brusnica sprečava prijanjanje bakterija uz zidove mokraćnih kanala, nakon čega ih, prilikom mokrenja, izbacujete iz organizma.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )