FOTO: undefined

Hašem Al-Gajli jemenski molekularni biolog, popularizator nauke i reditelj najpoznatiji je po istoimenoj Facebook stranici koju je pokrenuo 2008. godine. Na njoj objavljuje infografike i kratke video zapise o naučnim vijestima i istraživanjima. Do oktobra 2022. godine, stranica je imala više od 32 miliona pratilaca, a na Instagramu prati ga blizu milion ljudi.

Sa nevjerovatnim uspjehom alata koji koriste vještačku inteligenciju za obradu fotografija, teksta ili snimaka, pojavilo se veliko interesovanje za „oživljavanjem“ istorijskih ličnosti. Naime, na osnovu bisti, skulptura i slika Hašem uz pomoć vještačke inteligencije pokazao je kako su neke čuvene istorijske figure zaista izgledale. Iako, vještačka inteligencija nije uvijek precizna, finalni rezultat je najpribližnije onome kako su zaista izgledali.

U video-klipu pojavljuju se Nefertiti, Sokrat, Nikola Tesla, Isak Njutn, Galileo Galilej, Napoleon, Betoven, Vilijam Šekspir…

Kako AI pravi video od fotografije ili biste istorijske ličnosti?

Proces uključuje nekoliko ključnih tehnologija iz oblasti računarskog vida (computer vision), dubokog učenja (deep learning) i sintetizovanja pokreta i glasa. U nastavku su glavne faze:

1. Analiza lica sa fotografije ili biste

AI koristi algoritme prepoznavanja lica da identifikuje ključne tačke na licu – kao što su oči, obrve, usne, brada i konture lica. Čak i kada je u pitanju bista (skulptura), sistem prepoznaje osnovne oblike i orijentaciju lica.

NJegov cilj je razumijevanje anatomije i izraza lica kako bi mogla da se „mapira“ animacija.

2. Animacija lica pomoću modela pokreta

Zatim se koristi generativni model (najčešće neka varijanta Generative Adversarial Networks – GANs ili motion transfer AI), koji na osnovu postojeće fotografije ili biste simulira pokrete lica – kao što su govor, treptanje, naginjanje glave itd.

AI koristi uzorak – recimo, video prave osobe koja govori – i „prenosi“ taj pokret na statičku sliku. To se zove motion capture transfer.

3. Finalna obrada: osvjetljenje, pozadina, teksture

Na kraju, AI dodaje završne detalje:

- osvjetljenje i sjenke u skladu sa scenom
- eventualnu pozadinu
- boju kože, teksturu odjeće, itd.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )