Ako se tokom pandemije nađete u automobilu s osobom koja nije član vašeg domaćinstva, vjerovatno će vaš prvi instinkt biti da spustite prozor, bez obzira jeste li vozač ili suvozač.
No, fizičar sa Univerziteta Massachusetts Amherst u novoj je studiji pokazao da otvaranje prozora koji vam je najbliži nije uvijek najbolja opcija da se zaštitite od koronavirusa ili bilo koje infekcije u vazduhu.
U radu objavljenom u časopisu Science Advances, istraživači su otkrili da protok vazduha u automobilu može uticati na širenje zaraze. Računarski modeli simulirali su automobil, zasnovan na Toyoti Prius, koji se kretao brzinom 80 km na čas.
Glavni autor Varghese Mathai, docent fizike, navodi da možda nije optimalno otvoriti najbliži prozor tokom vožnje automobilom, no ističe da je i to bolje negoli da se prozori uopšte ne otvore.
"Ovo smo istraživanje dizajnirali imajući na umu dijeljenje vožnje, od tradicionalnog taksija ili Ubera do nekomercijalne vožnje, pod pretpostavkom da su u automobilu vozač i jedan putnik koji sjedi pozadi kako bi osigurali najbolji mogući razmak", kazao je.
Zatvoreni prozori su najrizičnija opcija
Ukratko, istraživanje sugeriše da bi otvaranje prozora najudaljenijih od vozača i suvozača moglo ponuditi neke pogodnosti. Smatra se da otvaranje svih prozora, zajedno s protokom svježeg vazduha putem klime, stvara najbolje okruženje i da je u takvim uslovima rizik od zaraze niži. Najrizičnija opcija je da su svi prozori zatvoreni, uz korištenje samo načina recirkulirajućeg vazduha, prenosi News medical.
S obzirom na to da je nepraktično držati sve prozore otvorenima zimi ili dok pada kiša, Mathai je želio ispitati što se događa s aerosoliziranim česticama koje izdahnu putnici u automobilu s različitim kombinacijama otvorenih i zatvorenih prozora.
"Te malene, potencijalno patogene čestice ostaju u vazduhu duže vrijeme, pa ako se ne izbace iz automobila, s vremenom se mogu nakupiti i povećati rizik od zaraze", objašnjava.
Uopšteno, vazduh koji struji unutar automobila stvara niži pritisak na prednje prozore u poređenju sa zadnjim staklima, kaže Mathai.
Ništa bez zaštitnih maski
Pojašnjava da je njihova ideja da se otvore prednji i zadnji prozor na suprotnim stranama tako da vazduh struji od zadnjeg prema prednjem dijelu, prolazeći kroz sredinu.
Studija je sprovedena s kolegama Asimanshuom Dasom, Jeffreyem Baileyem i Kennethom Breuerom sa Univerziteta Brown. Istraživači su pretpostavili da bi, ako svi prozori ne mogu biti otvoreni, otvaranje prednjeg prozora s desne i zadnjeg prozora s lijeve strane moglo najbolje zaštititi vozača i suvozača od stotina aerosolnih čestica izbačenih svakim izdisanjem vazduha.
"Na naše iznenađenje, simulacije su pokazale da vazdušna struja djeluje kao barijera između vozača i putnika", rekao je Mathai, dodajući da ove mjere nisu zamjena za nošenje maske za lice dok se nalazite u automobilu, ali da mogu smanjiti količinu patogena u vozilu.