Kako pravilno glasati na izborima u Bosni i Hercegovini?
Izvor: RSE
×
0
Podijeli
FOTO: RSE
Punoljetni građani Bosne i Hercegovine na Opštim izborima 2. oktobra glasaće za tri člana Predsjedništva BiH i 42 zastupnika Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Pored toga, glasaju i za poslanike u entitetskim skupštinama.
U Parlamentu entiteta Federacija BiH izabraće 98 zastupnika, a 83 zastupnika u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Građani Federacije BiH glasaju i za ukupno 289 zastupnika u skupštinama deset kantona.
U Republici Srpskoj biraće i predsjednika i dva potpredsjednika tog bosanskohercegovačkog entiteta.
Četiri glasačka listića
Biračka mjesta se otvaraju u 7.00 sati, a zatvaraju u 19.00 sati. Svim osobama koje se zateknu na biračkome mjestu u 19.00 sati biće omogućeno da glasaju.
Član biračkog odbora koji izdaje glasačke listiće je po zakonu obavezan uputiti svakog birača kako pravilno popuniti glasačke listiće.
Ako birač ošteti ili pogrešno popuni listić, može tražiti da mu se izda novi. Svaki birač ima pravo u zapisnik o radu biračkog odbora unijeti svoja zapažanja, naprimjer, ako uoči nepravilnosti. Svaki glasački listić birač mora jedan po jedan ubaciti u glasačku kutiju.
Građani entiteta Federacija BiH članove Predsjedništva BiH biraju tako što označe (znakom "X", kvačicom, zaokruže kvadratić ili zaokruže ime) samo jednog kandidata za bošnjačkog ili hrvatskog člana.
Građani Republike Srpske glasaju za samo za jednog kandidata za srpskog člana Predsjedništva BiH. Bošnjaci i Hrvati ne mogu biti kandidati u Republici Srpskoj, kao ni Srbi u Federaciji BiH. Kandidati ne mogu biti ni oni koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici ova tri konstitutivna naroda.
Ako birač označi dva ili više kandidata, listić je nevažeći. Izabrani su oni koji osvoje najviše glasova.
Svi građani Republike Srpske na posebnom glasačkom listiću glasaju za predsjednika i dva potpredsjednika tog entiteta. Na listiću su imena svih kandidata, bez obzira na nacionalnost.
Birači mogu označiti samo jednog kandidata, jer je u suprotnom glasački listić nevažeći.
Izabrana su tri kandidata s najvećim brojem glasova koji ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda (Bošnjaci, Hrvati i Srbi), s tim što je onaj s najvećim brojem glasova predsjednik, a druga dva potpredsjednici ovog entiteta.
Građani u dva entiteta na posebnim glasačkim listićima glasaju i za zastupnike u državnom parlamentu.
Liste kandidata su različite za svaku od pet izbornih jedinica u Federaciji BiH iz koje se bira 28 zastupnika, i tri izborne jedinice u Republici Srpskoj iz koje se bira 14 zastupnika.
Građani u Federaciji BiH glasaju na posebnom glasačkom listiću i za 98 zastupnika Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH koja je u ovom slučaju podijeljena na 12 izbornih jedinica.
Građani u Republici Srpskoj na posebnom glasačkom listiću glasaju za 83 zastupnika u Narodnoj skupštini tog entiteta koji je podijeljen na devet izbornih jedinica.
U Federaciji BiH građani na posebnim glasačkim listićima biraju i ukupno 289 zastupnika u skupštinama deset kantona, čiji se broj razlikuje od kantona do kantona.
Građani za članove državnog, entitetskih i kantonalnih parlamenata mogu glasati na više načina.
Mogu označiti samo jednu političku stranku, koaliciju ili nezavisnog kandidata.
Pored toga, mogu označiti samo jednu političku stranku i dodatno označiti jednog ili više kandidata te iste političke stranke ili koalicije.
Takođe se može označiti jedan ili više kandidata samo jedne stranke ili koalicije, a ne mora označiti ime stranke.
Ako označe više stranaka ili više kandidata različitih stranaka, glasački listić je nevažeći.
Građani Brčkog su izuzetak
Birači iz Brčko distrikta BiH, treće administrativne jedinice u ovoj zemlji, glasaju drugačije u odnosu na ostatak BiH.
Za razliku od ostalih građana u BiH, koji osim državljanstva BiH imaju i "entitetsko državljanstvo" Federacije BiH ili Republike Srpske, u Brčko distriktu građani se moraju prije izbora opredijeliti koje će entitetsko državljanstvo uzeti, a koje mogu uvijek promijeniti.
Oni koji su uzeli entitetsko državljanstvo Federacije BiH glasaju kao i građani koji žive u tom entitetu za bošnjačkog ili hrvatskog člana Predsjedništva, državne zastupnike s liste za Federaciju BiH (izborna jedinica 5), te entitetske zastupnike (izborna jedinica 2). Građani Brčkog ne glasaju za kantonalni nivo.
Oni s entitetskim državljanstvom Republike Srpske glasaju za srpskog člana Predsjedništva, državne zastupnike s lista za Republiku Srpsku (izborna jedinica 2), entitetskog (pot)predsjednika i zastupnike, te zastupnike u Narodnoj skupštini tog entiteta (izborna jedinica 6).
Kako naći svoje biračko mjesto?
Biračko mjesto je uglavnom najbliža škola, vrtić ili sportska dvorana. Koje je njegovo biračko mjesto, birač može provjeriti na internet stranici Centralne izborne komisije (CIK) BiH izbori.ba u rubrici "Da li ste registrovani?". Pored toga, provjera se može uraditi i lično u opštinskom Centru za birački spisak ili ako se pozove CIK BiH na broj 033/251-331 ili 033/251-332.
Postoji mogućnost i slanja SMS poruke s jedinstvenim matičnim brojem na 091/121-212, nakon čega će birač dobiti poruku koja sadrži broj, lokaciju i grad gdje se nalazi biračko mjesto.
Ako se ime građanina ne pronađe u izvodu iz biračkog spiska na biračkom mjestu, predsjednik biračkog odbora je obavezan s izbornom komisijom provjeriti na kojem biračkome mjestu građanin može glasati.
Koji dokumenti su potrebni?
Tri su važeća identifikacijska dokumenta- važeća lična karta, vozačka dozvola ili pasoš izdani u BiH. Birač se mora potpisati na izvod iz biračkog spiska identično kao na tom dokumentu.
Nepismena osoba mora predočiti identifikacijski dokument na kojem je u rubrici "Potpis" upisano "XX" ili je rubrika prazna.
Birač koji je slijep, nepismen ili fizički nesposoban za glasanje ima pravo koristiti pomoć drugog lica koje sam izabere. Mora predočiti dokaz o nesposobnosti koji izdaje nadležna ustanova, a identificirat će se i osoba koja je pomoć biraču.
Za birača koji je fizički nesposoban ući na biračko mjesto organizirat će se glasanje ispred biračkog mjesta. Za nepokretne birače ili osobe u staračkim domovima osigurava se mobilni tim i oni glasaju u svojim domovima.
Novine na ovogodišnjim izborima
Najvažnija novost na ovim izborima je da će glasačke kabine biti okrenute prema biračkom odboru tako da će članovi gledati u leđa birača kako bi se spriječilo da birač slika popunjeni listić, iznosi glasački listić i slično.
Na ovogodišnjim izborima glasački listići moraju imati i otisak štambilja i potpis člana biračkog odbora. Bez toga, listić je nevažeći.