FOTO: pixabay

Pufaste zimske jakne i topli kaputi pouzdano nas griju u hladnoj sezoni. Njihova pravilna njega i čišćenje važni su kako bi ovaj komad odjeće dugo vremena zadržao besprijekoran izgled, efikasno štitio od hladnoće te bio nošen i nekoliko sezona.

Po pitanju njege zimske jakne i kaputa obično ih je dovoljno redovno provjetravati. Manje mrlje na jakni mogu se uspješno ukloniti vlažnom spužvom i s malo blagog deterdženta.
 
No, šta kada je toplu jaknu zaista nužno oprati u mašini? Ovo je šest ključnih savjeta koje je svakako dobro imati na umu.
 
Ovo morate znati prije pranja

Jakne je uvijek najbolje prati samostalno, odnosno bez drugih odjevnih predmeta u mašini. Pufnastim zimskim jaknama potreban je dodatan slobodan prostor kako bi se mogle raširiti.
 
Takođe, prije pranja u mašini za veš svi patentni zatvarači i čičak zatvarači na jakni moraju biti zatvoreni kako bi se izbjegao nastanak cijepanja i rupa na tkanini tokom pranja.
 
Jakne je najbolje prati u mašini za veš uz visok nivo vode i mali broj okretaja bubnja. Za pranje su najbolji programi poput ‘Osjetljivo’ ili ‘Pranje vune’ na maksimalno 40 stepeni.
 
Centrifugiranje nakon pranja – da ili ne?

Jakne prilikom pranja u mašini upijaju puno vode, pa ih svakako treba centrifugirati (ponekad i dva puta). Ipak odaberite nježni ciklus centrifuge od maksimalno 400 obrtaja u minuti kako se materijal jakne ne bi oštetio.
 
Pripazite na izbor deterdženta kod pranja

Budući da sastojci normalnih deterdženata razgrađuju bjelančevine, nisu prikladni za čišćenje i njegu zimskih pufastih jakni jer se perje, kao i kosa, sastoji od proteina keratina, koji se pak sastoji od proteina i aminokiselina.
 
Posebni deterdženti za perje efikasno će štiti paperje za vrijeme pranja u mašini i daće finom perju potrebnu količinu masnoće.
 
Osim toga, deterdženti za pernatu odjeću sprječavaju zgrušavanje perja i ujedno ih impregniraju. Prilikom pranja ne smijete koristiti ni omekšivač.
 
Sušenje jakne u sušilici

Pravilno pranje zimske jakne u mašini je važno – ali još je važnije da je optimalno osušite. Samo dobro osušeno perje će se ponovno naduvati i ispuniti unutrašnjost jakne, čineći je mekom, toplom i pufastom.
 
Jakne stoga uvijek treba sušiti u sušilici (sa hladnim vazduhom i do maksimalno 40 stepeni). Važno je i osigurati joj i dovoljno prostora – zato je zimsku jaknu najbolje sušiti u sušilici bez drugih odjevnih predmeta.
 
Super trik: Teniske loptice protiv grudica nakon pranja zimske jakne

Kako se paperje ne bi zgrudalo tokom sušenja, najbolje je staviti dvije teniske loptice u sušilicu.
 
Teniske loptice osiguravaju kretanje i ravnomjernu raspodjelu punjenja u jakni. Takođe vrlo koristan trik je pauzirati proces sušenja. Izvadite jaknu iz sušilice te je protresite – to će takođe efikasno pomoći pri zgrudnjavanja perja.
 
Nakon sušenja jaknu raširite preko sušila za rublje i tako osigurajte da sva zaostala vlaga uspječno ispari, a jakna bude čista, meka i topla.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )