FOTO: infobijeljina.com

Dolaskom ljetnih mjeseci, a posebno ako je u najavi toplotni talas, klima-uređaji postaju nezaobilazan dio domova i radnih prostora.

Kako bi osigurali optimalnu učinkovitost i zdrav kvalitet vazduha prilikom rada klima uređaja, ključno je redovno čišćenje i održavanje klima uređaja.
 
Redovno čišćenje prije početka ljetne sezone ključno je iz nekoliko razloga.
 
Prije svega, čisti klima-uređaj osigurava bolju učinkovitost i veću energetsku uštedu, što rezultira nižim računima za struju. Drugo, redovno čišćenje sprečava nakupljanje prašine, plijesni i drugih alergena u zraku, što može poboljšati kvalitet vazduha u vašem domu ili kancelariji.
 
Dalje, održavanje klima-uređaja čistim smanjuje rizik od respiratornih problema i alergijskih reakcija među korisnicima.
 
Dezinfekcija filtera jeste higijena prostora

Redovna dezinfekcija filtera klima-uređaja uklanja bakterije i druge mikrobe koji se mogu nakupiti unutar uređaja, čime se poboljšava opšta higijena prostora. Konačno, redovno održavanje produžuje životni vijek klima-uređaja, čineći ga pouzdanijim za dugoročnu upotrebu i manje podložnim kvarovima.
 
Sve ove prednosti čine redovno čišćenje klima-uređaja nužnim korakom za optimalno funkcionisanje i zdraviju okolinu tokom vrućih ljetnih mjeseci.
 
Četiri koraka ka čistoj klimi:

1.Očistite vanjsku jedinicu
 
U vanjskoj jedinici klima-uređaja često se nakupljaju prašina te lišće i drugi otpaci koji mogu ometati rad. Zavisno o tome gdje se nalazi vanjska jedinica klima-uređaja važno je pažljivo očistiti koristeći deterdžent za pranje posuđa i vodu. Isperite prljavštinu s rešetki i osušite površinu kako biste spriječili nakupljanje vlage.
 
2. Temeljno očistite unutrašnju jedinicu

Pažljivo uklonite prednju masku ili poklopac unutrašnje jedinice kako biste izvadili filtere i pripremili ih za čišćenje. Filtere izvadite i operite pod mlazom tople vode kako biste uklonili nakupljenu prašinu i nečistoće. Za dubinsko čišćenje, možete koristiti blagi deterdžent. Nakon čišćenja, važno je dobro isprati filtere i pričekati da se potpuno osuše prije nego ih vratite natrag u klima-uređaj.
 
Redovno čišćenje filtera ne osigurava samo bolji kvalitet vazduha u prostoriji, već i produžuje životni vijek vašeg uređaja, čineći ga efikasnijim i manje podložnim kvarovima tokom intenzivne ljetne sezone.
 
3. Dezinficirajte filtere za čist zrak

Filteri klima-uređaja ključni su za kvalitetu vazduha prostoru u kojem se boravi. Prilikom čišćenja i ispiranja filtera dobro je koristiti sredstva za dezinfekciju kako bi se uklonile potencijalne bakterije, plijesan i neugodni mirisi koji se mogu nakupiti tokom vremena. Koristite dezinfekcijsko sredstvo koje je namijenjeno za klima-uređaje ili pripremite otopinu s vodom i alkoholom.
 
4. Provjerite rad klima-uređaja

Nakon čišćenja i dezinfekcije, provjerite rad klima-uređaja. Uključite ga i osjetite je li zrak koji izlazi hladan i svjež. Ako primijetite bilo kakve probleme, kao što su slabiji protok vazduha ili neuobičajeni zvukovi, možda će biti potrebno kontaktirati stručnjaka za servisiranje klima uređaja.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )