FOTO: null

Kako biste izvukli maksimum iz ovog začina, potrebno je da se pridržavate samo nekoliko pravila

Gotovo da nema jela u koje ne ide bijeli luk. Kako biste izvukli maksimum iz ovog začina, potrebno je da se pridržavate samo nekoliko pravila.

Kad ga ljuštite, ako u središtu nađete zeleni dio, odstranite ga jer će jelu dati nepotrebnu gorčinu. Od jela koje spremate zavisi da li ćete u pripremi luk isjeckati ili smrviti. Imajte u vidu da što se više oštete ćelije bijelog luka, više se enzima oslobađa, što znači da će i ukus biti jači. U prevodu, najjači ukus ima luk koji ste smrvili nožem, blaži ukus ima sjeckani, a najblaži nedirnut čen. Ako ga sjeckate, ne ubacujte ga odmah u tiganju, sačekajte od 10 do 15 minuta jer je toliko potrebno da kiseonik reaguje sa enzimima i da se stvore zdrave komponente.

Bijeli luk dodajte u jelo pri kraju kuvanja jer brzo izgori, zbog čega ga treba često mješati. Ne pretjerujte, ako možete da ga osjetite u jelu, ima ga previše, zamaskiraće druge ukuse. Čuvajte ga na hladnom, tamnom i suvom mjestu - cijela glavica može da stoji do četiri mjeseca, a čenovi od pet do 10 dana.

Kako biste se oslobodili mirisa bijelog luka, potopite ruke u činiju sa mješavinom limuna, soli i sode bikarbone.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )