FOTO: unsplash.com

Danas možete kupiti jeftine sunčane naočare gotovo bilo gdje – od supermarketa i benzinskih pumpi do malih prodavnica i online modnih trgovaca, ali takva sveprisutnost može izazvati sumnje u zaštitu koju mogu pružiti. Iako njihova stakla obično zadovoljavaju određene minimalne zahtjeve za UV zaštitu, njihov kvalitet u drugim aspektima, kao što je vizuelna jasnoća, je loš.

Optičari, međutim, podliježu nacionalnim zdravstvenim propisima, što znači da moraju zadovoljiti više standarde kao što su CE i UKCA oznake. Profesionalni optičari su stoga mnogo bolje opremljeni da pomognu kupcima pronaći sunčane naočare koje ne samo da zadovoljavaju njihove praktične zahtjeve, već su i udobne i dobro prilagođene njihovim crtama lica.
 
Pravila za zaštitu

Evropski zakon klasifikuje stakla za sunčane naočare kao “ličnu zaštitnu opremu”, određujući pet nivoa zaštite. Kategorija 0 stakla propuštaju 80-100% svjetlosti, dok ona u kategoriji 4 propuštaju samo 3-8%, što znači da nisu pogodna za vožnju. Kategorija 3 je najčešće korištena, jer su prikladna za većinu situacija, uključujući vožnju, piše The Conversation.



Dakle, da li tamnija stakla bolje štite? Kratak odgovor je: ne nužno. Stepen apsorpcije svjetlosti zavisi od toga kako i gdje će se koristiti: stakla kategorije 4 su dizajnirana za izuzetno svijetle oblasti kao što su visoke planine ili pustinje, ali mogu zapravo smanjiti vašu vidljivost u drugim situacijama.
 
Međutim, sve sunčane naočare koje zadovoljavaju utvrđene standarde će štititi vaše oči od UV zračenja.
 
Kvalitet vida

Nošenjem sunčanih naočala možete imati osjećaj da je vaš vid otežan. To je zato što zatamnjena stakla selektivno filtriraju svjetlost: propuštaju jednu vrstu zračenja i ograničavaju drugu. Tri koncepta nam mogu pomoći da razumijemo kako to funkcioniše i zašto je važno.         

Prvo je vidna oštrina. To je termin koji se koristi za mjerenje koliko “oštro” vidimo, i testira se tako što se od pacijenata traži da čitaju sve manja slova koja se pojavljuju na ekranu ili zidu, sa idealnim rezultatom oko 100%. Međutim, ovaj test se izvodi sa crnim slovima na dobro osvjetljenoj bijeloj pozadini, tako da ne uzima u obzir kako se kvalitet vida može mijenjati u drugim svjetlosnim uslovima.

 
Osjetljivost na kontrast je definisana kao sposobnost razlikovanja objekata od okolne pozadine. Na primjer, teže je razlikovati crna slova na sivoj pozadini nego na bijeloj pozadini.
 
Na kraju, imamo refrakcione greške, koje utiču i na vidnu oštrinu i na osjetljivost na kontrast. To su uzroci astigmatizama i čine nas dalekovidnim ili kratkovidnim. Nošenje sunčanih naočara bez recepta kada patite od bilo kojeg od ovih stanja može pogoršati vid nego što bi bio bez njih.
 
Boja je važna

S obzirom na sve ovo, treba se pozabaviti i pitanjem boje stakala. Iako boja ne utiče na zaštitu, može uticati na kontrast i osjećaj svjetline, jer svaka boja filtrira različitu talasnu dužinu svjetlosti.
 
Siva stakla filtriraju sve talasne dužine svjetlosti, dok smeđa ili zelena stakla imaju različit efekat na apsorpciju svjetlosti. To znači da je vizuelna percepcija obično svjetlija kroz smeđa stakla, vrlo tamna kroz siva i prirodnija kroz zelena.
 
Plastična ili staklena stakla?

Boja nije jedina stvar koja utiče na kvalitet vida: takođe moramo obratiti pažnju na materijal od kojeg su stakla napravljena. Iako su najčešće napravljena od specijaliziranih plastika – poznatih kao organska stakla – možete pronaći i staklena stakla, poznata kao mineralna stakla.
 
Ova dva materijala nisu ista. Organska stakla su lakša i jača, dok su mineralna stakla otpornija na ogrebotine i manje sklona distorziji boja. To znači da mineralna stakla nude veći kvalitet vida.
 
Šta je sa polariziranim staklima?

Polarizirana stakla blokiraju svjetlost koja dolazi do oka pod određenim uglom nakon što se reflektuje od površine kao što je cesta ili voda, čime smanjuju odsjaj. Posebno su pogodna za vožnju ili boravak oko vode.
 
Međutim, mogu biti nepogodna u određenim situacijama. Na primjer, blokiraju svjetlost sa ekrana, čineći ih tamnijim ili čak potpuno crnim, što znači da uređaji često moraju biti rotirani kako bi se poboljšala vidljivost. Takođe nisu idealna za određene zimske sportove: eliminacijom odsjaja čine vrlo lako propuštanje zaleđenih površina na tlu.
 
Ostale karakteristike

Na kraju, postoje određene dizajnerske karakteristike koje ne smijemo zanemariti prilikom izbora sunčanih naočala.
 
Gradijentna stakla su tamnija na vrhu i prelaze u svjetliju nijansu prema dnu – obično apsorbuju oko 85% svjetlosti u svom najtamnijem dijelu i 10% u najsvjetlijem. Ova stakla su moderna, ali to ne utiče na njihovu zaštitu od UV zraka. Ipak, mogu biti bolje prilagođena oblačnim uslovima, dok možda nisu najbolji izbor za svijetli ljetni dan.
 
Reflektirajuća stakla imaju sloj na svojoj vanjskoj površini koji reflektuje svjetlost i poboljšava zaštitu. Nažalost, ovaj tretman se lako ošteti ili izgrebe.
 
Stakla sa antirefleksnim premazom sa unutrašnje strane stakla pružaju veću jasnoću vida eliminisanjem svjetlosti koja se reflektuje iza nosioca. Ovaj tretman se obično primjenjuje na velike sunčane naočale ili naočale sa optički vrlo kvalitetnim staklima.
 
U slučaju bilo kakvih sumnji, najbolji mogući savjet je da se obratite svom optičaru ili optometristu kako biste pronašli sunčane naočare koje najbolje zadovoljavaju vaše potrebe.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )