KAKO DA ZNATE DA LI VAS NEKO LAŽE? Psiholozi otkrivaju trik koji pomaže da pročitate ljude
Izvor: nationalgeographic.rs
×
0
Podijeli
FOTO: pixabay
Da bi se kreirala savršena laž u umu manipulatora, prema riječima psihologa, potreban je dodatni kognitivni napor koji ne ostavlja dovoljno mjesta za druge radnje.
Kako biste mogli da otkrijete da li vas neko laže, potrebno je skoncentisano pristupiti situaciji. Naučnici koji se bave "čitanjem" drugih osoba, otkrivaju koji način možete da koristite.
Nova studija otkriva na koji način da se postavite tokom postavljanja pitanja. Stručnjaci kažu da tokom razgovora prvo treba da uključite i neki dodatni zdatak koji će privući pažnju osobi sa kojom razgovarate. Zbog čega?
"Naše istraživanje je pokazalo da istine i laži mogu zvučati podjednako uverljivo sve dok se lažovima pruža dovoljno vremena da razmisle unapred šta će reći", kaže psiholog Aldert Vrij sa Univerziteta u Portsmutu u Velikoj Britaniji.
On navodi da ako osobi date manje vremena za razmišljanje laž će izgledati manje uvjerljivo.
U istraživanju je učestvovalo 164 volontera, koji su prvo dali svoje iskreno mišljenje o aktuelnim društvenim temama.
Potom su ih istraživači podijelili u dvije grupe. Za potrebe daljeg ispitivanja dobili su uputstva: da govore istinu o svojim stavovima ili da lažu o njima.
Da bi preciznije utvrdili kako mehanizam obmane funkcioniše i u kom trenutku počinju da se javljaju "pukotine u priči", naučnici su morali da otežaju stvari.
Dvije grupe su potom podijelili u tri, a svaka od različitih grupa je dobila (sa izuzetkom treće grupe) specifičan zadatak i informacije koje bi u različitim mjerama mogle da utiču na ishode.
Spomenuti zadatak je podrazumijevao pisanje sedmocifrenog registarskog broja automobila u toku odgovaranja na određeno pitanje. Takođe, ispitanike bi u toku odgovaranja zamolili da pridrže nešto.
Naučnici dalje navode da ćete lažljivca uočiti po želji da izmisli mnoštvo detalja i trudu da bude što uvjerljiviji. Međutim, ako im za trenutak odvučete pažnju zadatkom koji se u tom trenutku čini važnim, prestaće da budu fokusirani na detalje i dolaziće do "pukotina" u priči.
Dakle, potrebna je mala distrakcija koja će im okupirati um i odvući pažnju, zaključuju psiholozi.
Naravno, uvijek će postojati ljudi koji mogu da izvrću istinu bez trunke griže savjesti ili vidljivih detalja koji će vam pomoći da ih otkrijete. Ipak, naučnici tvrde da je ovo i dalje interesantna metoda pomoću koje ćete uspjeti da otkrijete da nešto nije u redu sa pričom.
Psiholozi dodaju i da ovo nije siguran metod i da su potrebna dalja istraživanja da bi se u potpunosti razumjelo na koji način multitasking razotkriva lažljivca.
Istraživanje je objavljeno u International Journal of Psychology & Behavior Analysis.