Kako beba raste, sve bolje razumije svijet oko sebe. Na početku sa roditeljima uglavnom komunicira kroz plač, kojim izražava svoje potrebe, a kako raste, tako uči i druge načine da iskaže svoje potrebe i želje.
Roditelji uglavnom jedva čekaju da svoje mališane nauče svemu, ali i da djeca progovore i njihova komunikacija postane lakša, a naročito da konačno razumiju kada im se kaže "ne".
Zanimljivo je da je prema jednom britanskom istraivanju riječ "ne" jedna od najčešće upotrebljavanih među roditeljima, pa je tako prosječno izgovore 23 puta dnevno, odnosno 8.395 puta godišnje.
Kada je dijete zaista razumije?
Pedijatrijska sestra Amerli Šalufo kaže da beba može da razumije roditeljsko "ne" već u uzrastu od četiri mjeseca, prenosi parents.fr. Ona, međutim, navodi da je važno da roditelji koriste prikladnu gestikulaciju i intonaciju. Između osmog mjeseca i prve godine života mališan već može da nauči da kaže ovu kratku riječ, a između prve i treće godine zapravo počinje da shvata da je to znak da treba da prestane da radi to što radi. Takođe, u tom uzrastu dijete i samo uči da koristi ovu odričnu riječ.
Šalufo kaže da je ponavljanje ključno kako bi dijete što prije usvojilo znanje. Mališan svakako neće na prvo "ne" znati da je to znak da treba da se odmakne od utičnice, na primjer. Potrebno mu je da se ponovi nekoliko puta kako bi ono shvatilo da postoji neka opasnost i da ga riječ "ne" upozorava na tu opasnost.
Kada dijete koristi "ne"
S obzirom na to da djeca u ranom djetinjstvu više puta čuju riječ "ne" nego "da", ubrzo će i sami početi da je upotrebljavaju. Uobičajeno je da mališani imaju i fazu kada se bune za sve i na sve govore "ne", želeći da na taj način istraže i pokažu svoju nezavisnost. Iako ta faza roditeljima nije nimalo laka, potpuno je normalna u razvoju.
Šalufo kaže da je "na svakom roditelji odluka do koje mjere će to dječje ’ne’ prihvatati, uz izuzetak kada time mališani sebe mogu da dovedu u opasnost".