FOTO: null

BIJELJINA - Izvršni direktor Udruženja za promociju i obrazovanje Roma "Otaharin" Bijeljina Dragan Joković rekao je da je položaj Romkinja u društvu i dalje nepravedan i nejednak u odnosu na muškarce.

Joković je naveo da u Bijeljini, ipak, postoje i brojni pozitivni primjeri zaposlenih žena, posebno u Udruženju "Otaharin", koje su posao dobile u okviru različitih projekata i programa Ministarstva za izbjeglice i ljudska prava BiH. 

"Pokazalo se da su žene koje su dobile posao odmah prestale da traže azil za odlazak u zemlje zapadne Evrope, njihova djeca se redovno školuju i postižu izuzetne rezultate i uspjehe i gotovo da imamo potpunu integraciju kroz taj ekonomski faktor", rekao je Joković. 

On je na tribini o socio-ekonomskom položaju žene Romkinje rekao da su, sa druge strane, nezaposlene žene najčešće ostavljene da brinu same o sebi i onda često sa djecom na ulici prosjače.

Joković je, povodom 8. aprila, Svjetskog dana Roma, naglasio da je ekonomski faktor jedan od najvažnijih za rješavanje problema inkluzije Roma jer će samo na taj način biti riješeni problemi unutar porodice. 

"Tek tada možemo da računamo na stabilnu porodicu koja će se na pravi način brinuti o svojoj djeci", napominje Joković. 

U Bijeljini živi oko 2.500 Roma, u gradu ih je oko 1.000, a očekuje se dolazak oko 1.500 onih koji su ranije zatražili ekonomski azil u nekoj od evropskih zemalja. 

Šef Odsjeka u Odjeljenju za društvene djelatnosti grada Bijeljina LJubiša Tanacković kaže da je Gradska uprava od 2005. do 2017. godine učestvovala u svim programima koji su namijenjeni za romsku zajednicu. 

"Realizovali smo sedam projekta, imamo više od 100 izgrađenih kuća za njih, sa svom infrastrukturom za normalan život koji pripada svakom članu ove zajednice", rekao je Tanacković. 

Predsjednik Udruženja žena "Romkinja" Begzada Jovanović kaže da su Romkinje dvostruko dikriminisane žene, prvo što su žene, a potom što su Romkinje. 

"NJihov život je veoma težak jer nisu dovoljno obrazovane, zbog čega ne mogu lako ni da nađu posao, a i diskriminisane su i zbog činjenice da postoje velike predrasude prema Romima kao manjinskoj grupi", rekla je Jovanovićeva. 

Ona je izrazila očekivanje da se u rješavanje problema Roma, prije svega pozicije žene u društvu, uključe sve relevantne institucije. 

Gradska uprava Bijeljina i Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma "Otaharin" organizuju, povodom Svjetskog dana Roma, javnu tribinu o temi "Socio-ekonomski položaj Romkinja".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )