Vlada RS definisala je 15 reformskih prioriteta za 2018. godinu da bi otklonila ključne prepreke za ekonomski rast i unapređenje poslovnog okruženja.
U prednacrtu programa ekonomskih reformi za period od 2018. do 2020. godine navedeno je devet reformskih oblasti sa 15 prioritetnih ciljeva.
Najveći dio posvećen je upravljanju javnim finansijama, a detektovano je da je neophodno unapređenje poreskog okvira, reforma zdravstvenog sektora, finansiranja dječije zaštite i refundacije bolovanja i smanjenje fiskalnih potreba javnog sektora.
U oblasti tržišta energije i transporta prioritet je stavljen na restrukturiranje „Željeznica RS“. Za sektorski razvoj izdvojena su četiri prioriteta - unapređenje poljoprivredne proizvodnje, restrukturiranje privrednih društava u državnom vlasništvu, uvođenje strožih bonitetnih zahtjeva bankarskog poslovanja i uređenje postupka restrukturiranja banaka, te utvrđivanje obaveznog preoblikovanja zatvorenih investicionih fondova nastalih transformacijom privatizacionih investicionih fondova u otvorene investicione fondove.
U oblasti poslovnog okruženja i smanjenja neformalne ekonomije prioritet je stavljen na podršku konkurentnosti privrede, razvoj pravnog i planskog okvira u sektoru slobodnog kretanja robe, unapređenje sektora slobodnog pružanja usluga, istraživanje, razvoj i inovacije i digitalnu ekonomiju i uspostavljanje efikasnijeg sistema upravljanja naučno-istraživačkim i inovacionim potencijalom u RS.
Prioritet u sektoru trgovine je dat podršci brendiranju domaće proizvodnje. Za oblast obrazovanja neophodno je unapređenje povezanosti obrazovanja i tržišta rada da bi bili prevaziđeni problemi u vezi sa nedostatkom kvalifikovanog kadra. U sektoru zapošljavanja predviđeno je povećanje efikasnosti tržišta rada i reforma Zavoda za zapošljavanje RS.
- Ključne reformske oblasti i u 2018. godini predstavljaju nadogradnju već početih reformskih procesa iz prethodne tri godine. Akcenat Vlade i u 2018. godini je na oporavku privrede, nastavku reformi u oblasti javnih finansija, dodatnom unapređenju poslovnog okruženja, efikasnosti tržišta rada i obrazovanja i reformama finansijskog i javnog sektora. Ključni cilj i prioritet u idućoj godini je oporavak privrede i sve definisane mjere imaju samo jedan zadatak - da budu zamajac novom privrednom ciklusu - istakli su u Vladi RS.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS - SWOT Saša Grabovac je istakao da veoma često u dokumentima ove vrste budu pobrojani prioriteti i planovi koji su načelno navedeni, a na kraju ne budu realizovani.
- Mislim da ima dobrih inicijativa i očekujem da će se ovaj put i raditi na njihovom dosljednijem sprovođenju za razliku od nekih prethodnih perioda - rekao je Grabovac.
Nezadovoljstvo sprovođenjem mjera iz ekonomske politike izražavali su i predstavnici poslovne zajednice navodeći da zbog toga iz godine u godinu uglavnom ponavljaju iste zahtjeve i prijedloge sa kojima izlaze pred Vladu.
Pregled reformskih prioriteta
- Unapređenje poreskog okvira
- Reforma zdravstvenog sektora sa reformama finansiranja dječije zaštite i refundacije bolovanja
- Smanjenje fiskalnih potreba javnog sektora
- Restrukturiranje „Željeznica RS“
- Unapređenje poljoprivredne proizvodnje
- Restrukturiranje privrednih društava u državnom vlasništvu
- Uvođenje strožih bonitetnih zahtjeva bankarskog poslovanja i uređenje postupka restrukturiranja banaka
- Utvrđivanje obaveznog preoblikovanja zatvorenih investicionih fondova koji su nastali transformacijom privatizacionih investicionih fondova u otvorene investicione fondove
- Podrška konkurentnosti privrede
- Razvoj pravnog i planskog okvira u sektoru slobodnog kretanja robe
- Unapređenje sektora slobodnog pružanja usluga
- Uspostavljanje efikasnijeg sistema upravljanja naučno-istraživačkim i inovacionim potencijalom
- Podrška brendiranju domaće proizvodnje
- Unapređenje povezanosti obrazovanja i tržišta rada
- Povećanje efikasnosti tržišta rada i reforma Zavoda za zapošljavanje