Jedan od rijetkih u Semberiji koji se odlučio za uzgoj kalifornijskih glista koje se koriste za proizvodnju biohumusa poznatog i kao crno zlato je Jasmin Babić iz Bijeljine. Smatra da ovo ima perspektivu, pa je zato obnovio proizvodnju kojom se prije 45 godina bavio njegov djed.
Za sve one koji su ekološki osviješteni i žele da jedu zdrave proizvode bez upotrebe hemijskih sredstava mogu se ovim baviti u svom domaćinstvu, pa čak i stanu.
- Jedan od benefita uzgoja kalifornijskih glista je što se jako brzo razmnožavaju, drugi benefit je da proizvode najkvalitetnije đubrivo, a najkvalitetnije je konjsko - pet tona konjskog đubriva zamjenjuje jednu tonu našeg glistenjaka. Jako je, samo malo oko same sadnice pospe se đubre i to je dovoljno za godinu dana. Prilikom sadnje druga đubriva ne smiju da se stavljaju na korijen biljke, glistenjak smije jer ne može da sprži korijen biljke – objašnjava Jasmin za portal InfoBijeljina.
Ovo je specifičan posao za koji ne treba mnogo ulaganja. Bazen je ukopan pola metra u zemlju radi održavanja temperature, pošto se gliste razmnožavaju na temperaturi od 15 stepeni pa naviše.
- Hranimo ih najkvalitetnijim konjskim đubrivom, plus ostaci od granja, lišće. Iz manjeg bazena može se dobiti tri tone đubriva. Za početak je neophodno da obezbijedite leglo koje košta od 200 KM pa naviše, sve zavisi za šta vam treba, ali za vaše minimalne potrebe ako živite u kući i imate bašticu malu dovoljno vam je 50 kg, to se malo stavlja jer je kvalitetno. Ovo je jako jeftino, svako može da priušti nekoliko blokova, dole se postavi prostirka, kupi se đubre i jednostavno se krene. Nema konkurencije, imaju neki mali sitni proizvođači za svoje potrebe – priča Jasmin.
Prednost je i što nema mnogo obaveza oko glista. Hrane se na svakih 15 dana đubrivom, a ljeti je neoophodno da se obilaze da temperatura ne bi prešla 27 stepeni.
- Ljeti moramo da ih rashlađujemo običnom vodom, a zimi ne smije da padne temperatura ispod nule, tako da ih zaštitimo. Zato smo kopali nekoliko blokova u zemlju da bi dobili tu neophodnu temperaturu za njihov opstanak. Ne prijeti im nikakva bolest, ne prenose nikakvu bolest, ne čuju se, nisu prljave, brojne su prednosti. Neophodno je da vlažnost u samom bazenu bude 80% da bi one funkcionisale u idealnim uslovima i najviše vole karton. Mi radimo kombinaciju kartona sa još nekim dodacima, ljeti im skupljamo otpad od šljiva, krušaka, one to shvataju kao poslasticu, ali karton, papir jednostavno obožavaju - ističe Jasmin.
Ima mnogo planova za naredni period, da napravi nove bazene za gliste i proširi ekološku proizvodnju. Ovo je ekonomski isplativa investicija sa malim ulaganjima, koja donosi siguran prihod. Takođe, to je dobra prilika i za samozapošljavanje. Ovaj veliki zaljubljenik u ekologiju namjerava da održi i predavanja u školama i podijeli besplatne kompostere kako bi što više sugrađana upoznao sa ekološkom odgovornošću i sticanjem zelenih i zdravih navika.