FOTO: null

U Jasenovcu u Hrvatskoj počelo je obilježavanje 70 godina od proboja 1.075 preživjela logoraša iz ustaškog koncentracionog logora Jasenovac.

U koloni sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika "Cvijet" u Spomen-području Jasenovac, osim preživjelih logoraša, nalaze se predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i predsjednik Vlade Zoran Milanović.

Predsjednicu države na komemoraciji će predstavljati izaslanik, što se u javnosti ocjenjuje neprimjerenim s obzirom na važnost događaja. 

Proteklih desetak godina na komemoracijama u Jasenovcu uobičajeno su bili šefovi države – Stjepan Mesić i Ivo Josipović, koji su u svojim govorima oštro osuđivali NDH, ustaške zločine i isticali važnost antifašizma za Hrvatsku.

Grabar-Kitarović, koja je za predsjednicu Hrvatske izabrana kao kandidatkinja Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), žrtvama Jasenovca sama je odala počast 22. aprila.

Tamo je otišla nenajavljeno i bez pratnje medija, a javnost je o tome obavještena tek saopštenjem iz pres službe hrvatske predsjednice. U poruci napisanoj u knjizi utisaka poručila je da kao predsjednica Hrvatske i kao čovjek "osuđuje zločine mučenja i ubijanja koji su se tu dogadjali".

Na kraju komemorativnog skupa biće položeni vijenci i održana molitva predstavnika vjerskih zajednica.

Komemoracija se održava kao znak sjećanja na 22. april 1945. godine, dan oslobađanja ustaškog koncentracionog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.

Kao datum obilježavanja uzet je 22. april - dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

Logor Jasenovac bio je stratište za Srbe, Rome i Jevreje, svih uzrasta i pola. Žrtve su bili i antifašisti. Tačan broj stradalih nikada nije utvrđen.

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

Spomen-park "Jasenovac" je do 2012. utvrdio poimenični spisak oko 83.000 žrtava, dok su istraživači Muzeja žrtava genocida sastavili poimenični spisak od oko 88.000 žrtava.

U Donjoj Gradini sa druge strane rijeke Save vršena su pogubljenja. Logor za djecu bio je u Sisku i u Jastrebarskom, a ženski logor u Staroj Gradiški jugoistočno od Jasenovca, mada je žena i djece bilo i u Jasenovcu.

Iako Javna ustanova "Jasenovac" stalno radi na utvrđivanju broja žrtava, njihov konačan broj ostaće nepoznat jer su mnogi od logoraša ubijeni čim su dovedeni, prije nego što su bili evidentirani.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )