Izmjene poslovnika o radu Narodne skupštine RS otvorile su juče žustru raspravu poslanika, a najveća polemika vođena je u vezi sa potrebnim kvorumom za rad parlamenta i nedisciplinom poslanika, kojima je zamjereno pretjerano sjedenje u skupštinskom restor
Predloženo je da je za kvorum potrebno da sjednici prisustvuje trećina, odnosno 28 poslanika, što je znatno niži prag od sadašnje natpolovične većine, koju čine 42 narodna tribuna. Najviše zamjerki na predložene izmjene poslovnika došlo je iz opozicionih redova, a odbacujući primjedbe šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković je kazao da su poslanici dužni da rade za vrijeme zasjedanja i da je kvorum samo tehničko pitanje.
- To od njih traže i građani, koji su im dali mandat, ali sam svjestan da poslanici često više vremena provedu u skupštinskom restoranu nego u sali za sjednice. Moram da primijetim da nijedan od šefova opozicionih poslaničkih klubova nije prisutan tokom rasprave o poslovniku. Ima i poslanika kojima je parlament jedini poslodavac, a ne prisustvuju sjednicama. Hajde da uvedemo praksu da oni koji ne prisustvuju sjednicama ne primaju naknadu - rekao je Višković.
U opoziciji smatraju da predložene izmjene mogu dovesti do blokada u radu parlamenta, a ostali su istrajni u stavu da kvorum treba da broji 42, a ne 28 poslanika da bi bila garantovana kvalitetna rasprava te da poslanike treba obavezati da redovno dolaze na sjednice. Smatraju i da na sjednicama skupštinskog kolegijuma treba da budu i poslanici i nezavisni poslanici, a ne samo šefovi poslaničkih klubova. Zbog toga su SDS, PDP, NDP, SRS i koalicija "Domovina" uložili desetine amandmana na predložene izmjene poslovnika, tražeći da disciplina u radu parlamenta bude podignuta, a ne dodatno derogirana.
Poslanik SDS-a Dušan Berić je u nekoliko navrata ponavljao da nije dobro smanjivati kvorum.
- Važno je da što više poslanika učestvuje u radu da bi došli do što boljih rješenja za akta koja razmatramo - rekao je Berić.
Slične stavove su zastupali i poslanici PDP-a, koji smatraju da nema potrebe za produžavanje roka sa šest na devet mjeseci između usvajanja nacrta i podnošenja prijedloga zakona.
- To može biti samo pokriće za nerad izvršne vlasti - istakao je poslanik PDP-a Perica Bundalo.
Najviše amandmana je uložio NDP, čiji je poslanik Krsto Jandrić kazao da oni predlažu i da izlaganja predsjednika i premijera RS i člana Predsjedništva BiH ne mogu biti duža od 20 minuta, osim ako to ne odobri dvije trećine poslanika. Time bi, kako je rekao, bile spriječene beskonačne rasprave i replike sa poslanicima.
Jedan amandman je uložila i potpredsjednica parlamenta RS i poslanik SDS-a Sonja Karadžić-Jovičević, zatraživši da bude uvedena mogućnost održavanja telefonskih sjednica Predsjedništva skupštine u hitnim slučajevima, kada to nije moguće učiniti na drugi način.
Poslanik NS-a Goran Đorđić je ocijenio da godinama traje derogiranje parlamenta i predložio da predložene izmjene poslovnika budu povučene da bi bile usvojene konsenzusom.
Zamjerke je iznijela i koalicija "Domovina" koja okuplja poslanike iz hrvatskog i bošnjačkog naroda. Njima je neprihvatljivo da u poslovniku bude kvalifikacija "državni" umjesto "entitetski".
Najzanimljivije izmjene poslovnika
- Izlaganje poslanika traje najduže deset minuta
- Poslanik samo jednom može učestvovati u izlaganju o svakoj tački dnevnog reda
- Predsjednik kluba ili umjesto njega ovlašćeni predstavnik kluba ima pravo na izlaganje u trajanju do 20 minuta
- Obraćanje gosta ne može biti duže od deset minuta, osim ako za to ne dobije saglasnost predsjednika skupštine
- Predsjednik parlamenta ima pravo da prekine niz od deset uzastopnih replika, ako je očigledno došlo do odstupanja od tačke dnevnog reda ili ukoliko je korišćena uvredljiva retorika
- Širi prostor za zakazivanje posebne sjednice na zahtjev člana Predsjedništva BiH iz RS