FOTO: Nezavisne / FENA

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je izmjene Zakona o Savjetu ministara BiH, Zakona o javnim nabavkama i Krivičnog zakona BiH, ali da bi ova nova zakonska rješenja stupila na snagu, neophodno je da ih potvrdi i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, što, ako je suditi po raspravama u Predstavničkom domu, neće biti nimalo lako.

To se posebno odnosi na izmjene Zakona o Savjetu ministara BiH protiv kojih su od samog početka bili poslanici HDZ-a, navodeći da se radi o neustavnom prijedlogu.

Inače, ovim izmjenama Zakona predviđeno je da najmanje 14 poslanika može poslati prijedlog kandidata za ministra ili zamjenika ministara, a ukoliko ga predsjedavajući Savjeta ministara BiH ne imenuje, Komisija za izbor Savjeta ministara BiH preuzela bi potpuno vođenje postupka.

Praktično, ove izmjene zakona koje je predložio Jasnim Emrić, poslanik u Predstavničkom domu, idu u pravcu da se prilikom imenovanja ministara na određen način "zaobiđe" predsjedavajući Savjeta ministara BiH, u ovom slučaju Borjana Krišto iz HDZ-a.

"Ovaj zakon je u ozbiljnoj i dubokoj koliziji sa Ustavom BiH. Pozivam vas na ozbiljnost, odgovornost i poštivanje Ustava BiH", rekao je Predrag Kožul, poslanik HDZ-a u Predstavničkom domu.

Protiv ovog zakona glasali su poslanici HDZ-a, a ukoliko njihova tri delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH bude pratio Ilija Cvitanović, delegat HDZ 1990, ove izmjene neće proći Dom naroda, jer će biti četiri glasa protiv.

Za razliku od izmjena Zakona o Savjetu ministara BiH, ostali zakoni koji su prošli Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH mogli bi dobiti podršku i Doma naroda, osim ako se SNSD, koji je bio protiv izmjena Zakona o javnim nabavkama i Krivičnog zakona BiH odluči da "sruši kvorum".

Suština izmjena Zakona o javnim nabavkama i Krivičnog zakona BiH je u tome da se drastično povećavaju kazne za malverzacije prilikom javnih nabavki, a odgovorni umjesto prekršajno, mogli bi odgovarati i krivično, i dobiti čak do deset godina zatvora.

Poslanici koji su podržali ove izmjene, u vezi s malverzacijama prilikom javnih nabavki imaju većinu u Domu naroda i jedini način da se "obore" te izmjene je da se delegati SNSD-a ne pojave na sjednici, i na taj način Dom naroda bi ostao bez kvoruma.

Pored zakona koji su usvojeni, Predstavnički dom razmatrao je i Prijedlog zakona o sudu BiH koji je predložio Predrag Kojović, poslanik Naše stranke, međutim on nije dobio podršku poslanika.

Za zakon kojim se predviđa osnivanje apelacionog odjeljenja Suda BiH sa sjedištem u Palama glasalo je 14 poslanika, 18 ih je bilo protiv, dok ih je pet bilo uzdržano.

Ipak, i pored toga, već na sljedećoj sjednici Doma naroda, delegati će razmatrati Prijedlog zakona o sudu BiH koji je u proceduru uputila Marina Pendeš, delegat HDZ-a, ali s obzirom na to da su Bošnjaci već najavili da ga neće podržati, izvjesno je da i u Domu naroda neće biti ništa od usvajanja novog zakona o Sudu BiH koji je jedna od obaveza na putu ka Evropskoj uniji.

Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH zakazana je za 26. jun, ali na dnevnom redu se još neće naći zakoni koji su usvojeni na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )