Izmjene Izbornog zakona BiH, od kojih su neke vezane za određene ustavne promjene, ove jeseni će se naći u parlamentarnoj proceduri, a od političke volje zavisi da li će lokalni izbori 2016. godine, a posebno naredni opšti izbori, biti sprovedeni po novim
Kako Press saznaje, na stolu će se naći nekoliko ključnih izmjena, a to su odredbe o izboru članova Predsjedništva BiH, izboru delegata u Domu naroda Federacije BiH, uvođenje instituta vanrednih izbora i elektronskog glasanja, te pitanje izbornog cenzusa i raspolaganja mandatom. Osim ovih krupnih izmjena, Izborni zakon BiH i prateći podzakonski akti trebalo bi da pretrpe i nekoliko "tehničkih izmjena", koje su predložene u preporukama koalicije nevladinih organizacija "Pod lupom" koja je nadzirala prošlogodišnje izbore.
Jasna poruka
Mogućnost da se uskoro krene u izmjene Izbornog zakona BiH nedavno je najavio i predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović.
- Što se tiče izmjena Ustava BiH, to je prezahtjevno i u ovom trenutku se to ne traži od BiH. Sada će biti dovoljno da BiH krene prema izmjenama Izbornog zakona na jesen, te da kroz tu raspravu pošalje vrlo jasnu poruku o onome što slijedi - poručio je Čović uoči konferencije o Zapadnom Balkanu, koja je prošle sedmice održana u Beču.
Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Božo Ljubić podsjetio je u izjavi za Press da pred Ustavnim sudom BiH stoji njegova apelacija za ocjenu ustavnosti Izbornog zakona BiH da bi bila spriječena diskriminacija Hrvata u izboru za Dom naroda FBiH, a onda posredno i u državni Dom naroda, koji je derivat entitetskih domova.
- Uvjeren sam da će ta odluka biti osnov za buduće zakonske izmjene. Moja apelacija bila je motivisana nepravednim i neustavnim Izbornim zakonom BiH. Mi nikako ne možemo prihvatiti da još jedni izbori budu održani sa postojećim načinom izbora članova Predsjedništva BiH - rekao je Ljubić.
On je precizirao da su tri ključne stvari koje se odmah moraju promijeniti izbor članova Predsjedništva BiH, izbor delegata u entitetskom Domu naroda, te izbor članova Vijeća naroda RS jer tvrdi da Hrvati u tom tijelu "nikada nisu imali legitimne predstavnike".
Novi tekst
Prema mišljenju Milice Marković, poslanice SNSD-a u Parlamentu BiH, bilo bi najbolje donijeti novi tekst Izbornog zakona BiH jer je postojeći već pretrpio 18 izmjena!
- Izborni zakon je davno trebalo promijeniti. U prethodnom mandatu formirana je radna grupa, koja je na kraju predložila samo manje promjene. Ukoliko to ponovo dođe u proceduru, trebalo bi da budu razmotrena pitanja izbornog cenzusa, otvorenih i zatvorenih lista, te raspolaganja mandatom - kazala je Markovićeva.
U koaliciji "Pod lupom" smatraju da je do narednih lokalnih izbora ostalo dovoljno vremena da budu urađene zakonske izmjene, napominjući da je za to potrebna politička volja, odnosno skupštinska većina.