FOTO: srpskainfo.com

Zajednička komisija Narodne skupštine i Savjeta naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata nije danas usaglasila Izborni zakon Republike Srpske i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, te će ovi akti biti upućeni Ustvavnom sudu Republike Srpske.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, izjavio je da na sjednici nije bilo ni amandmana, što, kako je naveo, pokazuje da je riječ o zajedničkom poduhvatu koji je dogovoren na relaciji Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine bošnjačke političke partije – Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika.
 
– Tu su i svi oni drugi koji su odmah rekli da će na izbore izaći po Šmitovom zakonu – rekao je Stevandić.
 
On je dodao da je Izborni zakon Republike Srpske mijenjan i 2002, 2007, 2018. i 2020. godine, kao i da su te izmjene, takođe, bile na ustavnim sudovima Republike Srpske i BiH, te da nikada nijedan sud nije našao ništa sporno u članu kojim je predviđeno da Narodna skupština Republike Srpske raspisuje izbore za poslanike, odbornike i načelnike.
 
– Oba zakona su potpuno ustavni, a ovo je samo bio način da se dovedemo u situaciju da ne možemo da raspisujemo izbore prije CIK BiH – rekao je Stevandić.

On je naveo da su stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskoj na vrijeme upozoravale da CIK BiH nije organ koji će napristrasno provoditi izbore, nego da će se pokušati mijenjati izbornu volju u korist velikih ambasada i onih koji stalno napadaju Republiku Srpsku.
 
– S velikom mučninom izlazimo na takve izbore, jer znamo da će oni koristiti te druge mehanizme – dodao je Stevandić.
 
Klub Bošnjaka u Savjetu naroda krajem aprila pokrenuo je pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Izborni zakon i Zakon o referendumu Republike Srpske.
 
Narodna skupština Republike Srpske 19. aprila usvojila je Izborni zakon Republike Srpske kojim je predviđeno da će izbore za organe vlasti u Republici Srpskoj sprovoditi Republička izborna komisija, gradske, odnosno opštinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni republički organi.
 
Stupanjem na snagu ovog zakona neće se primjenjivati odredbe Izbornog zakona BiH koje uređuju izbor narodnih poslanika, poslanika Savjeta naroda Republike Srpske, predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, poslanika Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske, odbornika skupštine grada i skupštine opštine, gradonačelnika i načelnika opština u Republici Srpskoj.
 
Narodna skupština Republike Srpske je na istoj sjednici usvojila i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske čija je namjera da se potpunije reguliše sprovođenje ovog oblika neposredne demokratije.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )