Farma porodice Lakić iz semberskog sela Batković primjer je kako se vrijednim radom, dobrom genetikom i kvalitetnom ishranom muznih grla postiže uspjeh u proizvodnji mlijeka.
Nikola je prije tri decenije u štali imao šest krava, a danas u tri objekta zatvorenog i poluotvorenog tipa ima 90 grla, među kojima je trenutno 30 u muži.
Najveća podrška ovom uglednom domaćinu je sin Đorđe koji se nakon petogodišnjeg rada i života u Njemačkoj sa porodicom vratio u rodno selo. Nikolino dugogodišnje iskustvo, a Đorđeva mladost i ljubav prema selu i poljoprivredi, uz svakodnevni trud i rad, daju rezultate. Pune štale, ali i garaže.
- Kontaktiramo sa velikim reprocentrima, vodimo računa o sjemenima jer se bez dobrog genetskog potencijala životinja ne može očekivati dobra mliječnost. A ni bez dobre i kvalitetne ishrane. Ishrana je ključ svega, 70 odsto hrane proizvodimo sami. Za to nam je potrebna mehanizacija. Imamo šest traktora, sve priključke i tifone za navodnjavanje – kaže Nikola za portal InfoBijeljina.
Na farmi se dnevno proizvede 700 litara mlijeka. Nikolin sin Đorđe, prije povratka u selo, mjesecima je obilazio njemačke farme. Ono što je saznao i naučio tamo već šest godina primijenjuje na svom gazdinstvu.
- O svemu se mora voditi računa. Slušamo savjete stručnjaka i primjenjujemo ih, oplemenjujemo zemljište biljkama koje se ne koriste na ovim prostorima, ali uspješno zamjenjuju stajsko đubrivo. Najviše sam ‘’krao’’ iskustva njemačkih farmera što se tiče ishrane – kaže Đorđe.
Zahvaljujući podsticajima osavremenjuju proizvodnju. Od prošle godine u funkciji je novi sistem za mužu, čime su značajno olakšali ovaj posao. Đorđe se nije pokajao što se iz Njemačke sa suprugom i dvoje djece vratio na porodično imanje.
Shvatio je, kaže, da je bolje na kućnom pragu. Ono što je njegov otac proteklih godina stvorio u Njemačkoj u današnje vrijeme, kaže, ne bi mogao da zaradi i napravi za pet-šest života. U proizvodnji mlijeka za sada vidi perspektivu, a ako bude isplativija spreman je da poveća broj grla.