Slavko Čolić izabrao je tešku i odgovornu oblast proizvodnje sadnica voća i ukrasnog bilja. U potrazi za tržištem preselio se iz rodnog Konjuha kod Kruševca u sembersko selo Crnjelovo.
Sadnice prodaje širom Bosne i Hercegovine a iako je ovaj posao mukotrpan i zahtjevan, njegova porodica u njemu vidi perspektivu.
Da bi se proizvela voćna sadnica potrebno je najmanje tri godine. Proces je dugotrajan, a zahtijeva velika ulaganja i mnogo znanja u ovoj oblasti, tako da se malobrojni odlučuju za ovu proizvodnju.
Slavko Čolić načinio je prve kalemarske korake još u djetinjstvu učeći od oca i djeda. Kasnije je nastavio samostalno, najprije u Kruševcu, a zatim u Semberiji.
“Proizvodnjom sadnica bavim se od 1991. godine. Imao sam rasadnik u rodnom mjestu a mušterije u Semberiji. I tako sam prije 13 godina odlučio da se preselim u ove krajeve. Prebacio sam proizvodnju na ove prostore prije svega iz praktičnih razloga, skratio sam procedure isporuke sadnica, carine”, počinje priču za InfoBijeljina ovaj upješni poljoprivrednik.
Kaže da se nije pokajo. Prihvatili su ga vrijedni i čestiti Semberci a klimatski uslovi za proizvodnju sadnica voća i ukrasnog bilja su idealni.
“Može da se navodnjavanja, što je mnogo bitno. Problem je doći do zemlje. U zakup ovdašnji vlasnici ne daju lako “strancu” ali i to ću, nadam se, riješiti”, ističe Slavko.
Kalemarstvo je zanat, ali i nauka i vještina. Da bi se opstalo u ovom, kao i u svakom drugom poslu, presudan je kvalitet proizvodnje. Čolići, koji na površini od oko 80 dunuma godišnje proizvedu 250.000 sadnica različitog voća, za stručne savjete i kontrolu proizvodnje izabrali su Poljoprivredni institut iz Banja Luke.
“Proces proizvodnje traje najmanje tri godine u zavisnosti od vrste. Počev od same proizvodnje podloga, koja se radi prve godine, druge godine se te podloge čupaju, pa se onda ide na pikiranje, na pravilno rasađivanje u redove i tek treće godine nakon okalemljavanja na spavajući pupoljak, stižu za prodaju”, pojašnjava vrsni kalemar.
Slavkov posao naslijedili su i sinovi Marko i Darko. Sa ocem su radili od malih nogu, a sada i svoju budućnost vide u kalemarstvu.
“Sve što se radi, mora se raditi s ljubavlju. A kad se udruže i znanje i struka, uspjeh ne može izostati”, ističe Marko Čolić za InfoBijeljina.
Proizvodnja sadnica je, slažu se Čolići, ekonomski isplativa, ali traži znanje, značajna ulaganja i dosta fizičke radne snage, tako da je, pored svih članova porodice u rasadnicima svakodnevno angažovano još deset do petnaest radnika.
Osim proizvodnje raznovrsnog voća ponosni su i na svoje ukrasno bilje, posebno ruže.