FOTO: undefined

Svaki vozač koji kupuje polovni automobil nada se da on neće imati skrivenih nedostataka ili lažiranje na brojaču kilometara. Međutim, pronaći vozilo s čistom istorijom može biti priličan izazov.

Kompanija za podatke o automobilima carVertical sprovela je istraživanje kako bi otkrila koje marke automobila u obično imaju čistu istoriju, a koje imaju zapise koji umanjuju njihovu vrijednost.

Modeli ekonomske klase češće imaju čistu istoriju

Automobilom s čistom istroijom u istraživanju komapnije smatra se model koji nikada nije bio oštećen, nije mu lažirana kilometraža, nije korišten kao taksi vozilo, nije korišten za usluge dijeljenja vožnje ili usluge dijeljenja automobila i nije bio otpisan.

Među svim markama vozila provjerenih putem carVerticala ističe se Citroën – 72% automobila ovog proizvođača imalo je čistu povijest, a slijede ga Peugeot (69,7%) i Nissan (61,5%). Citroën, Peugeot i Nissan proizvode vozila koja uopšteno manje privlače pažnju onih koji žele nepošteno zaraditi. Osim toga, ove marke obično nemaju snažne motore koji bi inače privukli vozače sklone riziku, što bi dovelo do istorije oštećenja.

„Nepošteni prodavci pokušavaju prikriti istorijeske zapise vozila kako bi vještački povećali svoj profit. Ova je praksa posebno česta kod prodaje automobila koji su u prošlosti bili teško oštećeni, što ih čini manje atraktivnim na tržištu polovnih automobila. Automobil s čistom istorijom mnogo je lakše prodati za dobru cijenu“, objašnjava Matas Buzelis, stručnjak za tržište automobila i menadžer komunikacija u kompaniji carVertical.

Pronalaženje premium automobila bez nedostataka može biti teško

Pronalaženje automobila s čistom istorijom zahtijeva vrijeme i trud, a neke su marke posebno rizične. Među svim vozilima koje je carVertical provjerio, BMW modeli imali su najgore rezultate – samo 15,7% imalo je čistu istoriju. Sljedeći na listi su Ford (42%) i Audi (42,2%).

U većini zemalja uključenih u istraživanje, znatno je manja vjerovatnost da će premium automobili imati čistu istoriju, što znači da bi ljubitelji tih marki trebali biti posebno oprezni pri kupovini polovnog modela.

„Mnogi ljudi sanjaju o kupnji automobila premium klase, ali ne procjenjuju uvijek u potpunosti rizike koji dolaze s kupovinom takvog vozila. Budući da su ova vozila skuplja, veća je vjerovatnost da će nepošteni prodavci falsifikovati njihovu kilometražu ili sakriti nedostatke. S druge strane, jednostavno im se ne isplati rizikovati skrivanjem istorije vozila proračunske klase jer od prodaje takvih modela nema velike zarade“, kaže Buzelis.

U nastojanju da kupe automobil premium klase po što nižoj cijeni, kupci često zanemaruju njegovu istoriju ili propuštaju provjeriti kakva je oštećenja pretrpio u prošlosti. Kasnije, kada razni nedostaci počnu izlaziti na vidjelo, vlasnici se mogu suočiti s neugodnim iznenađenjima, a značajne popravke mogu dovesti do nepredvidivih troškova vlasništva.

Automobil s čistim izvještajem o istoriji vozila mora imati najmanje pet zapisa o kilometraži tokom godina, bez praznina dužih od tri godine.

Vozilo s čistim izvještajem nikada nije:

●    imalo lažiranu kilometražu
●    učestvovalo u saobraćajnoj nesreći
●    bilo ukradeno
●    bilo korišteno kao taksi vozilo, vozilo za usluge dijeljenja vožnje ili za usluge dijeljenja automobila
●    imalo finansijska ograničenja
●    imalo oznaku otpad, otpis, poplava, požar ili lemon u dokumentu „Title“
●    bilo izloženo prirodnim katastrofama

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )