FOTO: Sensa

Iako najčešće pokušavamo izbjegavati stres i situacije koje nas mogu naljutiti, stručnjaci su došli do zanimljivog podatka koji će vas iznenaditi.

Naime, ljutnja od barem pola sata dnevno ne samo da je korisna za vas jer oslobađa sav stres već i poboljšava kardiovaskularnu i respiratornu aktivnost, donosi Evridej Helt.
 
Tako barem tvrde istraživači sa Univerziteta u Meksiku prema čijem mišljenju biti ljutit pola sata dnevno može biti dobro za ljudsko zdravlje, a posebno za mozak. Ali, zašto je to tako?
 
Naime, kada se naljutimo, postoji neurohemijski impuls koji stimuliše moždane talase. Kada se živčani sistem ”napreže”, ubrzavaju se otkucaji srca te disanje. Isto tako, tokom faze ljutnje dolazi do povećane proizvodnje dopamina, hormona koji stimuliše mozak i proizvodi neku vrstu uzbuđenja u neuronima, ali i norepinefrina, hormona koji povećava krvni pritisak i otkucaje srca.
 
Ljutnja je dakle način na koji se aktivira naš mozak kao i neki naši unutrašnji organi, zbog čega nije tako loša kao što možda mislimo, piše Index.
 
Ipak, naučnici objašnjavaju da je u tom slučaju jako važna umjerenost te prema njihovom mišljenju u danu ne bismo smjeli biti ljuti duže od 30-ak minuta. U suprotnom bi to moglo izazvati suprotan učinak i štetno djelovati na naše zdravlje.
 
U situacijama u kojima dolazi do ljutnje ili bilo kakvog uzbuđenja tijelo proizvodi kortizol, poznat i kao hormon stresa koji ima mnoge negativne posljedice ako se s njim pretjera. Stručnjaci upozoravaju da pridonosi bržem debljanju, slabljenju imuniteta, problemima sa spavanjem, visokom krvnom pritisku i holesterolu.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )