Semberski povrtari imaju pune ruke posla, toplo vrijeme ubrzalo sjetvu cvekle i mrkve.
Toplo vrijeme ubrzalo je sjetvu cvekle koja je počela 15 dana ranije. Rade Jovičević iz semberskog sela Trnjaci proizvodi ovu povratrsku kulturu već tri decenije, ali prvi put je zasijao u prvim danima marta da bi iskoristio maksimalno zemljišnu vlagu i izbjegao navodnjavanje odmah nakon sjetve.
- Da bi sjeme klijalo trebalo bi da upije od 100 do 170 posto više vode nego što je njegova masa. Iako je rizik ogroman, ja procjenjujem da je bolje posijati sada nego čekati visoke temperature kada ne pomaže ni navodnjavanje. Sa druge strane cvekla odlično podnosi temperature do minus 7 stepeni Celzijusa tako da nema opasnosti od izmrzavanja – kaže ovaj ugledni povrtar za portal InfoBijeljina.
Uz dobru predsjetvenu pripremu, kvalitetno sjeme i osiguran plasman, lakše je raditi. Sa postrnom sjetvom pod cveklom će imati 17 hektara. Proizvodnja na 11 hektara ugovorena je za dva prerađivača.
- Mnogo nam znači što radimo za unaprije poznatog kupca. Iako je cijena u industriji nešto niža, imamo podsticaje od 30 pfeninga pa se na na kraju ipak isplati. Otkupljivač je takođe zadovoljan. Cvekla mu je za sat sa njive u preradi – kaže Jovičević.
Mensur Hadžić iz Janje zasijao je cveklu 10. februara i već je ponikla. On nema ugovorenu proizvodnju, ali ima stalne kupce. Cijena rane cvekle prošle godine bila je marku i po na veliko, a tokom ljeta pala na 60 pfeniga.
- Isplativa proizvodnja, a nije zahtijevna. U proizvodnji cvekle veoma je važno ispoštovati plodored na svake četiri godine, u suprotnom joj prijete bolesti. Ranu cveklu pokrijem agrilom u aprilu i maju da je sačuvam od mraza. Pršćem je protiv korova a obavezno je i navodnjavanje. Ali dobro rodi, a i cijena je solidna – kaže Hadžić za InfoBijeljinu.
Semberski povrtari privode kraju i sjetvu mrkve. Ističu da je sjetva ove povrtarske kuluture značajno skuplja, jer je cijena sjemena skoro duplo veća. Očekuje se da će se veći troškovi proizvodnje odraziti na cijenu mrkve koja je prošle godine varirala, kilogram rane koštao je 2,50 marke, a pozne 60 pfeniga.