Direktor Agencije za osiguranje depozita BiH Josip Nevjestić rekao je juče da će u narednih nekoliko dana biti određen datum početka isplate depozita u iznosu do 50.000 KM nakon što je pokrenuta likvidacija Banke Srpske iz Banjaluke.
Odluka Agencije za bankarstvo Srpske, kojom je Banci Srpske oduzeta dozvola za rad i pokrenut postupak njene likvidacije, stupila je juče na snagu, čime su stvoreni uslovi za isplatu osiguranih depozita u maksimalnom iznosu od 50.000 KM. Agencija za osiguranje depozita, prema Nevjestićevim riječima, juče je trebalo da izuzme bazu podataka iz Banke Srpske kako bi došla do tačnog broja klijenata i iznosa depozita koje će isplatiti.
"Riječ je o 14.100 deponenata kojima ćemo isplatiti oko 55,5 miliona KM. Zakonski rok za početak isplate je 30 dana od dana oduzimanja dozvole, ali moja procjena je da će to biti učinjeno u narednih deset do 15 dana. Već je dogovoreno da isplata ide preko Unikredit banke sa kojom imamo sklopljen ugovor", kaže Nevjestić.
Poslije uvođenja privremene uprave u Banci Srpske 16. novembra prošle godine u njoj je blokirano 149,5 miliona maraka depozita. Deponenti koji su imali veće iznose od 50.000 KM biće namireni od prihoda od prodaje imovine banke i naplate kredita, ali je teško očekivati da će im biti isplaćen sav novac koji su imali u Banci Srpske.
Agencija za bankarstvo donijela je rješenje o oduzimanju dozvole Banci Srpske 27. aprila ostavivši akcionarima rok za prigovor.
Iz Agencije je u utorak saopšteno da ta odluka postaje pravosnažna budući da Vlada Republike Srpske, koja je skoro stoodstotni vlasnik Banke Srpske, nije uložila prigovor. Premijer Srpske Željka Cvijanović izjavila je da Agencija za bankarstvo nije uvažila plan reorganizacije koji je sačinila Vlada i prema kome bi bili zaštićeni svi depoziti.
"Žao mi je što nije uvažen program reorganizacije. Nismo dobili nikakav dopis na osnovu koga bi do određenog roka bila upućena žalba na odluku o likvidaciji Banke Srpske", istakla je Cvijanovićeva.
Ministarstvo finansija Republike Srpske saopštilo je da je planom predloženo da Banka Srpske prestane sa obavljanjem bankarske djelatnosti, odnosno prikupljanjem depozita i kreditiranjem da bi bilo spriječeno dalje izlaganje deponenata i povjerilaca rizicima. Predloženo je da se banka bavi upravljanjem i unovčavanjem imovine kao specijalizovana finansijska institucija.
"Planom reorganizacije utvrđena je i dinamika namirenja potraživanja deponenata i drugih povjerilaca. Namirenje osiguranih depozita bilo bi izvršeno u rokovima ne dužim od rokova utvrđenih propisima o osiguranju depozita. Plan je obezbjeđivao veću izvjesnost namirenja potraživanja svih povjerilaca u odnosu na namirenje koje će biti postignuto u postupku likvidacije banke. Agencija za bankarstvo kao samostalan i nezavisan organ nažalost nije prihvatila predloženi plan", navodi Ministarstvo finansija.
Likvidacioni upravnik Banke Srpske Petar Mićić juče se nije javljao na telefon.
MMF
Željka Cvijanović je rekla da je jedan od uslova za aranžman sa MMF-om bilo rješavanje problema u Banci Srpske i da bi on bio ispunjen i njenom reorganizacijom.
"MMF je više volio da ova banka bude likvidirana, ali su prihvatili reorganizaciju. Ta tema je sada skinuta sa dnevnog reda, a ostaju sve ranije mjere među kojima su veća finansijska disciplina, pojačan rad kontrolnih organa i razmjena podataka poreskih uprava. Ispunjen je i uslov ograničenja fonda plata u javnoj upravi. MMF nije tražio otpuštanje radnika i smanjenje plata, ali jeste racionalizaciju", pojasnila je Cvijanovićeva i dodala da bi novac od MMF-a trebalo da stigne polovinom jula.