Sjedinjene Američke Države imaju novu sportsku heroinu. I to - Srpkinju po porijeklu.

Anastasija Zolotić je, naime, postala prva američka olimpijka koja je osvojila zlato na Igrama u tekvondou.

Ova 18-godišnjakinja je, u finalu kategorije u kojoj su takmičarke do 57 kilogama težine, u spektakularnoj borbi savladala Ruskinju Tatjanu Mininu sa 25:17.

Zolotićeva je rođena na Floridi, a roditelji su joj Srbi.

Blistavu karijeru je najavila i kao juniorka, osvojivši zlato na Svjetskom prvenstvu i srebro na Olimpijskim igrama za mlade.

Neke njene suparnice koje su važile za favorite, poput dvostruke uzastopne olimpijske šampionke, Britanke Džejd Džons, ili svjetske šampionke a bronzane iz Rija, Ah-Reum Li iz Južne Koreje, ispale su već u osmini finala, ali…

Zolotićeva je najavila visoke ambicije kada je drugu sa svjetskog rangiranja, Hatidžu Kubru Ilgun iz Turske, savladala sa 17:9 u četvrtfinalu.

Potom je u polufinalu deklasirala Čiju-Ling Lo iz Kineskog Tajpeha (28:5), a na kraju je u borbi za zlato nadmašila i četvrtu tekvondoku svijeta.