FOTO: InfoBijeljina.com

Miloša Boškovića iz Ilijaša i Vasu Vasića iz majevičkog sela Tobut sudbina je, kao mlade ljude, odvela u daleki svijet.

Upoznali su se u Johanesburgu u Južnoj Africi, a prijateljstvo nastavili u Ujedinjenim Arapskim Emiratima gdje su godinama gradili naftovode. Obojica, iako inženjeri po struci, opredijelili su se za stočarstvo, te su nakon Miloševog povratka iz Južne Afrike gdje je proveo skoro tri decenije, u Lipovicama kod Lopara osnovali farmu alpskih koza. Planiraju da sa zdravim majevičkim sirevima različitih tekstura osvoje ino tržište.

Stado od 100 koza u muži, 4 jarca za priplod i desetak priplodnih jarica biće prošireno. Životinje poznate po  visokoj mliječnosti u štalama površine 630 metara kvadratnih samo su kada je nevrijeme. Oko 200 dunuma u vlasništvu ove farme služi za ispašu koza, dok 5 hektara obrađuju, a uzeli su i zemlju pod zakup da bi kozama obezbijedili zdravu hranu koje na Majevici ima u izobilju. 

Miloš Bošković kroz vođenje ove farme, kaže, svakodnevno uči o ovim životinjama.

 

- Prirodne blagodeti Majevice raj su za ovu rasu koza koja neprestano brsti. Osjetljive su i zahtijevne, ali nastojimo da im obezbjedimo sve uslove. I mnogo posvećujemo pažnje njihovoj ishrani koja je organska – kaže Miloš za portal InfoBijeljina. 

U toku jedne laktacije francuska alpina da od 500 do 800 litara mlijeka koje je blažeg mirisa jer u ishrani koristi mnogo više vrsta biljaka u odnosu na ostale koze, a ima veći sadržaj mliječne masti i proteina pa je pogodno za proizvodnju kvalitetnih tvrdih i polutvrdih sireva. Sav proces pravljenja sira u salamuri na ovoj farmi već mjesec dana odvija se u dvije prostorije, dok ne izgrade fabriku. Slađana Tomić početnica je u ovom poslu, ali uživa u njemu. Za mjesec dana savladala je svu tehniku uz Miloševu stručnu pomoć. 

 

- Sve je prirodno, bez ikakve hemije. Za jedan kilogram sira potrebno je desetak litara mlijeka. Pravimo i posebnu salamuru u kojoj sir mora da odstoji. Svaki sir ima različit vijek zrenja sira, fermentaciju i samim tim trajanje. Što je sir stariji, to je kvalitetniji – kaže Slađana.  

Sir u salamuri već je dobio najbolje ocjene svih onih koji su ga probali, a posljednjih dana rade na teksturi halumi sira. 

 

- Ovaj sir potiče sa Kipra, a prisvajaju ga i Libanci i Grci sa Meditrana. Vrlo ekskluzivan sir, a u Emiratima se kilogram prodaje za 100 evra – pojašnjava Miloš. 

Planovi su ambiciozni. Oko 30 posto proizvedenih sireva će  plasirati na lokalno tržište, a 70 posto na svjetsko tržište i to u Emiratima, Saudijskoj Arabiji, Francuskoj.



Ova farma primjer je da uzgoj koza može da bude profitabilan posao. Nije im cilj da budu velika,već uspješna  kompanija, poručuju iz farme koza ‘’Agrovisočnik’’, koja od aprila iduće godine planira da počne izgradnju fabrike za proizvodnju sira i da uključe i domaće farmere. 

A podršku stranim ulagačima pružaju i u lokalnoj upravi. Načelnik opštine Lopare Rado Savić ističe da je poljoprivreda, a prije svega voćarstvo i stočarstvo, jedan od starteških pravaca razvoja ovog kraja. 

 

– Imamo desetak ozbiljnih investitora sa ovih prostora koji su stekli kapital u inostranstvu i uložili u zavičaj. Nastojimo da im poslovanje olakšamo kroz razne olakšice - kaže Savić za InfoBijeljinu.  

U opštini Lopare smatraju da bi, prelijepi predjeli, klimatski i prirodni resursi i potencijali, mogli da privuku domaće, ali i investitore iz dijaspore i doprinesu poboljšanju ukupnog privrednog ambijenta.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )