FOTO: null

Načelnik opštine Ugljevik u intervjuu za portal InfoBijeljina osvrnuo se na najvažnije projekte i radove koji su se dogodili u prošloj, ali i na planove i projekte koji su planirani u novoj 2018. godini.

Za početak jedan kratki osvrt na prošlu godinu.

Završetak jedne i početak Nove godine svakako je prilika da se osvrnemo na godinu i period iza nas, kako bi smo uspješno planirali aktivnosti u periodu koji je pred nama.

U protekloj 2017. godini aktivnosti rukovodstva opštine Ugljevik su bile usmjerene na unapređenje kvaliteta života građana naše lokalne zajednice.

U 2017. godini se u našoj opštini gradilo, ulagalo i zapošljavalo. Realizovani su značajni privredni, kulturni i drugi mnogobrojni projekti. Podsjetiću vas da opština Ugljevik ima najveći prosjek plata u Republici Srpskoj. Dominantan uticaj na ovu činjenicu svakako ima naše najveće preduzeće RiTE  Ugljevik.

Koji su to značajniji projekti realzovani u toku prethodne godine i šta ste učinili po pitanju rješavanja nezaposlenosti stanovništva ugljevičke opštine?

Ugljevik ima stopu nezaposlenosti ispod 15 % što je znatno više od republičkog prosjeka, ali i dalje oko 1.500 ljudi traži posao. 

U okviru kapitalnog remonta RiTE prošle godine je ugrađeno novo elektrofiltersko postrojenje, čime je značajno umanjena emisija čvrstih čestica što je od izuzetnog značaja za stanovništvo naše opštine i ovog kraja. Takođe, u toku prošle godine otpočeo je projekat odsumporavanja, čime će biti postignuti ekološki efekti koji će značajno uticati na kvalitet života stanovnika ovog kraja. Značajno je istaći da je i jedan dio preduzeća na području naše opštine angažovan na izvođenju radova u okviru ovog projekta što je svakako posebno važno sa stanovišta smanjenja nezaposlenosti.

Kada je u pitanju strategija razvoja poljoprivrede do kojih rezultata ste došli u prethodnoj godini?

Naša opština je voćarski kraj, procjena roda za prethodnu godinu je oko 50%. Inače procjena je da u normalnim uslovima rada možemo proizvesti od 4 – 5 hiljada tona kalitetne šljive. U toku prošle godine usvojili smo strategiju razvoja poljoprivrede sa ciljem unapređenja poljoprivredne proizvodnje, ali nažalost Pravilnik o podsticajima je proglašen neustavnim, tako da ćemo morati tražiti alternativna, naravno zakonska rješenja i mogućnosti da pomognemo našim poljoprivredncima.

Koji su to značajniji projekti finansirani iz Budžeta opštine u prethodnoj godini?

U prethodnom periodu, zajedno sa Ministrom rada i boračko - invalidske zaštite izgradili smo objekat za rješavanje stambenih potreba porodica poginulih boraca i invalida rata. Ovih dana će biti raspisan konkurs za preostalih 5 stambenih jedinica za porodice ove kategorije. Otkupili smo zemljište za proširenje groblja u MZ Ravno Polje, Ugljevička Obrijež, Mezgraja i za potrebe gradskog groblja. Od početka ove godine vatrogasna jedinica je bogatija za novo vatrogasno vozilo 250 000 KM, finansirano dijelom od 120.000 KM iz Sredstava vatrogasnog saveza a ostalo, sredstvima Budžeta opštine. Novčana sredstva u iznosu od 250.000 KM izdvojena su iz opštinskog Budžeta za sanaciju klizišta nastalih usljed poplava koje su zadesile naše područje prethodnih godina, kao i za preventivno djelovanje kroz izgradnju projekata odvodnje. Takođe, 2018. godina biće godina realizacije projekta uređenja korita rijeke Janje, za koje je opština još protekle godine pripremila projektnu dokumentaciju i riješila imovinske odnose i izdala rješenje za gradnju.

Recite nam nešto o infrastrukturnim ulaganjima u protekloj godini značajnim za Ugljevik? 

U toku prošle godine realizovani su značajni infrastrukturni projekti koji su doprinijeli kvalitetu života stanovnika naše opštine. Ovi projekti su od izuzetne važnosti za stanovnike seoskih područja s obzirom da na našoj opštini živi 70 % ruralnog stanovništva.Ulagali smo u asfaltiranje puteva, kao što je dio saobraćajnice u Poslovnoj zoni, parkinge u Ulici Jovana Dučića i Ulici Starine Novaka.  Takođe, puteve smo gradili u MZ Donja Krćina, Janjari, Atmačići – Donja Trnova, Ugljevik Selo, Ugljevička Obrijež, Bogutovo Selo, Donje Zabrđe, Tutnjevac... Izgradili smo pristupni put za novoizgrađeni objekat FK „Strijelac“. Nastavili smo ulaganja u rekonstrukciju škola u Donjoj Trnovi, Janjarima, Mezgraji i Gornjem Zabrđu. Na ovaj način ulaganjem u infrastrukturu nastojimo zadržati stanovništvo na ovim prostorima.

Koliko ste zadovoljni radom ustanova i javnih preduzeća na prostoru opštine Ugljevik?

Ustanove i javna preduzeća, čiji je osnivač opština, ostvaruju značajne rezultate. Preuzimanjem seoskih vodovoda od strane Komunalnog preduzeća značajno unapređujemo kvalitet vodosnabdijevanja. Završena je izrada Studije izvodljivosti za vodosnabdijevanje i tretman otpadnih voda čija je vrijednost oko 150.000 eura, a finansirana je sredstvima granta Evropske investicione banke. Ova studija će imati veliki značaj za vodosnabdijevanje i tretman otpadnih voda, te zaštitu izvorišta na našoj opštini.  U toku je realizacija projekta cjelokupnog obuhvata opštine prikupljanjem kućnog otpada, što je takođe veoma značajno za građane naše opštine.

Na koji način opština Ugljevik podržava javni i kulturni život svojih građana i na koji način ga misli unaprediti u narednom periodu? 

Značajno je istaći da Opština podržava kulturne i druge manifestacije kao što je Međunarodni muzički festival – Dani harmonike, Međunarodni festival folklora, Likovnu koloniju pod pokroviteljstvom Eparhije zvorničko – tuzlanske, Sajam šljive, Uličnu trku, kao i mnoge druge kulturne i privredne manifestacije.

Podržavamo materijalno  i različite oblike omladinskog aktivizma, inicijative škola, DDK „Rudar“ Ugljevik, Boračku organizaciju , KUD „ Rudar“, razne sportske organizacije i udruženja građana.

Uspješno sarađujemo i sa našim preduzećima, susjednim i bratskim  opštinama Beočin i Kavadarci, a potpisali smo i sporazum o saradnji sa opštinom Kidričevo u Sloveniji.

Krajem decembra svake godine smo u posjeti našim zemljacima u Pressbaumu gdje živi veliki broj naših ljudi. U toku ove godine potpisaćemo sporazum o saradnji sa opštinom Pressbaum i time ojačati naše odnose i saradnju.

Iako je ekonomska kriza u svijetu uticala i na ekonomska zbivanja u opštini Ugljevik, može se reći da je opština mudrim ulaganjima uspjela popraviti kvalitet života svojih stanovnika i napravila iskorak u podizanju kvaliteta životnog standarda građana.

Piše: Snežana Milošević


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )