FOTO: InfoBijeljina

Republika Srpska je izuzetno bogata prirodnim resursima, a ključni resurs je znanje koje treba da bude osnova za razvoj nacionalne ekonomije, rekao je u intervjuu za InfoBijeljina prof. dr Zoran Mastilo.

Sa Mastilom smo između ostalog razgovarali i o aktuelnoj političkoj situaciji na području Bijeljine, ali i cijele Republike Srpske.

INFOBIJELJINA: Savez za novu politiku relativno je nova politička stranka. Da li ste zadovoljni njenim dosadašnjim razvojem?
 
MASTILO: Savez za novu politiku (SNP) jeste novija politička organizacija, koja na političkom nebu Republike Srpske postoji šest godina. Mnogo toga smo prošli, ostvarili smo početne rezultate na raznim nivoima vlasti. Mogli smo i bolje, ali smo zadovoljni i postignutim. 
 
Boljih rezultata nije bilo i zbog toga što nismo imali materijalne, finasijske i institucionalne resurse od javnog interesa, koje imaju i koriste neke druge partije.  Mi to nikad nismo radili niti ćemo raditi, ne kajemo se. Drugi jesu! Svako na svom nivou zloupotrebljava te resurse u stranačke svrhe. 
 
Na žalost u javnom životu nestale su ideologije i političi programi na koje niko više ne obraća pažnju. Partije su postale bankomati, koliko ko  u sistemu ima bankomata, toliko na žalost, ima i glasača. 
 
Tužno je takva činjenica! Tužna je politička scena Republike Srpske. Glasači su naviknuti na stranačke bankomate, koji se pune iz državnih institucija, uzimanjem javnog novca. 
 
Mi smo zadovoljni što u takvoj nelojalnoj konkurenciji, uopšte postojimo. A postojimo u više opština i gradova. Opstali smo isključivo zahvaljujući  svom znanju, programu i energiji koju posjedujemo. 



INFOBIJELJINA: Hoće li Savez na predstojećim opštim izborima imati kandidate, za koje funkcije?
 
MASTILO: Ono što je sigurno SNP će učestvovati na sledećim opštim izborima. Izlazimo samostalno, bez koalicija, sa punim listama u svim izbornim jedincama. Sa kandidatima za pojedinačne funkcije i naravno sa listom za Parlamentarnu skupštinu BiH. 
Očekujemo da i dalje sudjelujemo u parlamentarnom životu, ali na više nivoa. 
 
INFOBIJELJINA: Koliko ste zadovoljni gradskom vlasti u Bijeljini, šta je ono što bi trebalo mijenjati.
 
MASTILO: Ocjenjujemo da ovakva gradska vlast za sada - nije položila ispit. Za to su krivi i pozicija i opozicija. Njihovi različiti politički pogledi i  različite politike,  dovele su do nepotrebnih zastoja i zaustavljanja razvoja ovog grada. 
 
Odgovorni su i lokalni lideri partija, jer ništa ne čine za grad. Čuvaju svoje pozicije i plijen koji su dobili. Zaboravili su da je ovo grad u kojem živi više od stotinu hiljada građana, koji imaju različite potrebe. 
 
Ovo je grad koji ima školstvo zdravstvo, brojne javne institucije,  koje imaju potrebu za razvojem. Za sada nema pozitivnih iskoraka. Čak je i COVID-19 u Bijeljini lakše savladan od političkih nesporazuma. Nema dogovora i kompromisa, koji bi trebali ići u pravcu razvoja ovog grada. 
 
Aktuelni gradonačelnik, čini se, ima savjesnosti. Mlad je. Ne smije propustiti šansu da Bijeljinu povede u bolje sutra. Svi smo mu na raspolaganju. Treba znati da koristi sve koji mogu pomoći.  

 
INFOBIJELJINA: Kako komentarišete to što se na političkoj sceni u RS već duže vrijeme ne dešavaju veće promjene? Da li je sazrelo vrijeme da se one dogode?
 
Politička scena u BiH i RS jako je složena i teška. Pandemija  je učinila da  bude još teža i nepodnošljivija. Republika Srpska osjetila je negativne posljedice što se moglo i očekivati. Ovo dodatno stavlja na vagu  aktuelnu vlast na provjeru kod naroda. 
 
Niko, za sada, ne može predvidjeti reakciju naroda, kao i ishod glasanja 2022. godine. Vrijeme je za promjene je uvijek zrelo, kada narod odluči da je za promjene. Narod je taj koji će odlučivati da li ovu ili bilo koju vlast teba mijenjati. Treba sačekati 2022. godinu, tada ćemo znati sve oko toga. 
 
Mi se nadamo da će Savez za novu politiku dati značajan doprinos da neka politika opstane ili ode u zaborav.     
 
INFOBIJELJINA: Je li vlast u Srpskoj adekvatno reagovala na krizu izazvanu pandemijom?
 
MASTILO: Pandemija je opaka pošast koja je zadesila čitavo čovječanstvo. Mnogi su pali na tom ispitu. Niko nije bio pripremljen za ovakvu vrstu bolesti. Niko zaista nije znao šta nas je snašlo. Lutali smo! 

Posljedice su nesagledive. I ekonomsko-finasijske, ali i ono što je još teže i što se ni čim ne može nadoknatiti - gubitak ljudskih života. Pogotovo mlađih i srednjovječnih građana. O starijim da i ne govorimo. Žalimo za njima, kao što žale i sve porodice koje su imale gubitke. 

Republika Srpska činila je što je mogla. Veliku zahvalnost dugujemo državi Srbiji, njenom političkom rukovodstvu koje nam je u najtežim trenucima pomagalo koliko je moglo. 

Sva druga otvorena pitanja,  primjedbe, žalbe, optužbe treba rješavati u institucijama sistema u skladu sa zakonom.
 
INFOBIJELJINA: U kojim resursima bismo trebali tražiti šansu za ekonomski oporavak Srpske?
 
MASTILO: Republika Srpska je izuzetno bogata prirodnim resursima, a ključni resurs je znanje koje treba da bude osnova za razvoj nacionalne ekonomije. Tako je svuda u svijetu, odnosno u ekonomijama koje su u usponu. 

Republika Srpska mora hitno da usaglasi visoko obrazovanje sa potrebama tržišta rada, znajući da živimo u eri digitalne transformacije. 

Konjuktura tržišta je promijenjena, tradicionalne nauke ostaju samo kao bazične, ali su nadograđene savremenim znanjima. To su digitalna znanja sa kojima koračamo u razvoj. 

 
I pandemija nas je naučila mnogo čemu. Natjerala nas je da mnogim državnim sistemima tražimo spas preko digitalnih tehnologija. Primjer je  obrazovanje koje se odvijalo posredstvom interneta u čitavom svijetu. To je potvrda koliko su digitalna znanja bitna, koliko im treba težiti. 

To zapravo potrđuje i našu tezu, da je znanje ključni faktor razvoja svakog društva. Dozvolite molim Vas da citiram  Francisa Bacona koji je rođen 1561. u Londonu, a umro 1626. godine. Bio je engleski filozof, državnik i pisac. Bacon je tvrdio da je “znanje moć, odnosno da je znanje pravda za sve”. S toga je naša tvrdnja potpuno na fonu ovoga što je Bacon ustvrdio još u petnaestom vijeku.
 
INFOBIJELJINA: Nedavno se bili u Bratuncu na obilježavanju stradanja srpskih zrtava, koliko je bitno da se podsjećanja na stradale Srbe pominju, zbog budućih generacija?
 
MASTILO: Delegacija Saveza za novu politiku koju su činili predsjednici odbora: Bijeljina, Ugljevik, Bratunac i Srebrenica, bila  je u Bratuncu. 
 
Poklonili smo  se žrtvama, saosjećali sa njihovim porodicama u bolu koji nose za svojim bližnjima. Veliki je broj  stradalih, skoro četiri hiljade. Mislim da  je  trebalo mnogo više ljudi da prisustvuje, znajući da su oni svoje živote dali braneći Republiku Srpsku. 

Vidjeli ste samo dan kasnije koliko je bilo Bošnjaka i drugih kada su se oni poklanjali bošnjačkim  žrtvama u Srebrenici. Medijski i markentiški  mnogo je jače izgledalo u Srebrenici nego u Bratuncu. Ali žrtve su žrtve i ne treba ih dijeliti. Žrtva je ista, bol je isti, bez obzira kako se ko zvao i iz koga naroda dolazio.
Mislim da svijet i međunarodna zajednica trebaju ovakve događaje posmatrati na isti način. Savez za novu politiku zalaže se za osudu zločinaca, bez obzira iz kog naroda dolazili. 

Ono što treba raditi, a što je do nas je da moramo parirati nasparam onoga što Bošnjaci rade na međunarodnom i  marketinškom planu,  da se mnogo šire  čuje za sve srpske žtve, koje su bile u Bratunačkoj regiji. Mislim da nam to nedostaje.


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )