Granični prelaz Gradiška mora zadržati status prelaza sa pratećim inspekcijskim službama i na tome treba insistirati u pregovorima sa Hrvatskom kako domaći privrednici i prevoznici ne bi u narednom periodu zbrajali gubitke.
Domaće institucije su istrajne u namjeri da očuvaju inspekcijski nadzor na jednom od najfrekventnijih graničnih prelaza, imajući u vidu namjere Hrvatske strane koja želi da promijeni status tog prelaza, a najnoviji potez u četvrtak je na sjednici povuklo Predsjedništvo BiH.
Naime, Predsjedništvo je zadužilo Savjet ministara BiH da u okviru svojih nadležnosti i radnih tijela konstatuje da je, prema važećem Ugovoru o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske, Granični prelaz Gradiška kategorisan kao prelaz s pratećim inspekcijskim službama te da u pregovorima s organima Hrvatske insistiraju na tom statusu prelaza i na hrvatskoj strani.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić rekao je za "Glas Srpske" da je dobro što nadležni preduzimaju korake u vezi sa ovim pitanjem.
- Ukoliko se namjere Hrvatske obistine to će za nas značiti katastrofu. Ne postoji trenutno nijedan granični prelaz sa Hrvatskom koji može odgovoriti zahtjevima i potrebama privrede i prevoznika na način kako to sada funkcioniše sa prelazom u Gradišci. U sezoni kada počne transport lako kvarljive robe od paradajza, preko kornišona do šljiva mi apelujemo da fitosanitarni inspektori rade i treću smjenu ili da se omogući pregled lako kvarljive robe na još jednom prelazu bar kako bi što prije stizali na odredišta i imali što manju štetu. Ukidanje inspekcije na prelazu u Gradišci je suluda ideja - istakao je Grbić.
Već godinama domaći proizvođači koji u inostranstvo plasiraju voće i povrće, ali i prevoznici apeluju da bude omogućeno duže radno vrijeme fitosanitarnih inspektora na hrvatskoj strani granice kako bi lako kvarljiva roba što brže stizala do odredišta.
Ističu i da je neophodno obezbijediti više prelaza na kojima je moguće obaviti takvu vrstu kontrole robe biljnog i životinjskog porijekla, jer se ona za sada obavlja na samo dva od 17 graničnih prelaza i to na prelazima Gradiška i Bijača.
Povrtar iz Lijevča polja Darko Ilić kazao je za "Glas" da je prelaz u Gradišci najbliži proizvođačima iz ovoga kraja i da bi promjena njegove namjene samo donijela štetu.
- Mi tu trku oko izvoza gubimo svakako, a sa ukidanjem inspekcije bili bismo potopljeni totalno. Ovo izgleda kao još jedan vid opstrukcije od strane Hrvatske i EU - upozorio je Ilić.
Na namjere Hrvatske još u oktobru ove godine upozorilo je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Iz tog ministarstva navedeno je da upozorenje na namjere Hrvatske predstavlja projektni fiše Transportne zajednice gdje je, u dijelu u vezi sa izgradnjom novog graničnog prelaza Stara Gradiška, navedeno da "novi granični prelaz neće imati inspekcijske službe".
ALTERNATIVA
Proizvođači i prevoznici iz Srpske su upozorili da ukoliko dođe do ukidanja veterinarskih i fitosanitarnih inspekcija na prelazu Gradiška, biće prinuđeni da koriste alternativne prelaze i da robu plasiraju preko Mađarske. To bi, kako navode, povećalo rizik od slabljenja kvaliteta robe.