Nakon više od godinu i po dana kašnjenja, VSTS počeo sa provjerom imovine sudija i tužilaca. Objave se očekuju krajem godine, ali mnoge stvari su i dalje nejasne.
Nakon više od godinu i po dana, Odjel za sprovođenje postupaka po izvještajima VSTS-a, a koji će se baviti provjerom imovine sudija i tužilaca, počeo je sa radom i već krajem godine može se očekivati da ta imovina ugleda svjetlost dana i izađe pred sud javnosti, međutim u kojoj formi će to biti objavljeno, kako će izgledati ti registri i šta će se u njima naći još uvijek je pod znakom pitanja.
Odjel treba da prikuplja izvještaje sudija, tužilaca i članova VSTS-a, zatim vrši provjere, tačnost, cjelovitost i istinitost prijavljenih podataka, analizira podatke iz izvještaja u svrhu utvrđivanja nespojivih funkcija ili sukoba interesa, a na kraju i objavljuje rezultate tih provjera.
Na adrese sudija i tužilaca, njih oko 1.600, već su poslani obrasci koje treba da popune u roku od 90 dana, a zakonski, ukoliko pojedinci budu skrivali tu imovinu, lažno je prijavljivali ili se na kraju kroz provjere utvrdi nesklad, postoji mogućnost da budu otpušteni.
Ipak, zanimljivo je da, recimo, u obrascima koji su im poslani ima i dio u kojem sudije i tužioci treba da daju saglasnost da im se imovina provjeri, a nije jasno šta u slučaju da sudije i tužioci ne daju tu saglasnost i da li će i u tom slučaju imovina biti provjeravana.
"Odjel za sprovođenje postupka po izvještajima VSTS-a je počeo sa prikupljanjem izvještaja za 2023. godinu. VSTS je usvojio novi Obrazac izvještaja o imovini i interesima koji su sudije, tužioci i članovi VSTS-a obavezni popuniti i dostaviti Odjelu u roku od 90 dana, počevši od 9. juna 2025. godine", rekli su za "Nezavisne" u Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.
U VSTS-u kažu da će izvještaji sudija, tužilaca i članova VSTS-a, koji trenutno obavljaju pravosudnu funkciju, biti objavljeni krajem posljednjeg kvartala 2025. godine.
"Početni izvještaji novoimenovanih sudija, tužilaca i članova VSTS-a objaviće se 30 dana od dana njihovog stupanja na funkciju. Međutim, potrebno je napomenuti da u tekućem procesu postoji grupa prioritetnih provjera, te će se ti izvještaji objavljivati u skladu sa dinamikom njihove provjere, po procedurama propisanim Zakonom o VSTS BiH i Pravilnikom. Izvještaji o imovini i interesima će se objavljivati na internet stranici Visokog sudskog i tužilačkog savjeta", rekli su nam u Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH.
Inače, rok da Odjel počne sa radom bio je kraj decembra 2023. godine, međutim nekoliko puta je pomjeran iz raznih razloga, a i danas ne funkcioniše u punom kapacitetu. Zvanično, Odjel je počeo sa radom 2. juna, a trenutno se očekuje imenovanje pet državnih službenika u Odjel, što će činiti tek 50 posto ukupnih kapaciteta za rad predviđenih Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u VSTS BiH.
Ivana Korajlić, izvršna direktorica "Transparency Internationala", kaže da trenutno postoje dva problema, jedan je da sudije i tužioci koji su nedavno imenovani nisu mogli stupiti na dužnost dok im se imovina ne provjeri. Kako kaže, jedni su izvještaje o imovini podnosili po starim obrascima, a drugi po novim, i sada, prioritet bi trebalo da budu provjere za ono što je već dostavljeno kako bi mogli stupiti na dužnost.
"Još uvijek je sporno to što Odjel nije popunjen. Imamo šeficu Odjela i jednu ili dvije osobe, a ostali prolaze sigurnosne provjere. Taj odjel nije u punom kapacitetu i pitanje je koliko će im trebati da izvrše provjere. Druga strana problema je što taj novi obrazac ima jednu zanimljivu tačku gdje oni koji podnose izvještaj treba da daju saglasnost da im se provjerava imovina, i nigdje nije definisano šta ako ne daju saglasnost, iako zakon jasno propisuje da ona mora biti provjerena i ti izvještaji moraju biti objavljeni. Nejasno je zbog čega se to stavljalo na kraju tog izvještaja. Bilo bi u redu da osobe potpišu izjavu da su svjesne da im se provjerava imovina i da preuzimaju odgovornost za tačnost podataka, međutim nije jasno zašto se stavlja saglasnost da im se provjeri imovina", rekla je Korajlićeva.
Ona naglašava da je bilo pokušaja da se na obrasce stavi i tačka da se daje saglasnost na objavu, što je takođe suprotno zakonu koji kaže da se svi izvještaji objavljuju, naglašavajući da je to bilo ranije i da praktično niko od sudija i tužilaca nije davao saglasnost za tako nešto, zbog čega taj prethodni sistem nije ni funkcionisao.
"Imali smo ogromne otpore za objavu izvještaja i dijelove izvještaja. Udruženja tužilaca su podnosila različite vrste inicijativa da se ne objavljuju. Pitanje je kako će uopšte izgledati ti registri i u kojoj mjeri će se objavljivati", rekla je Korajlićeva.