Imaju li zdravstvene ustanove u Bijeljini i regiji seruma protiv zmijskog otrova?
Izvor: InfoBijeljina
×
3
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Zbog procedura sa javnim nabavkama, u Bijeljini se kasnilo sa dezinsekcijom i deratizacijom, a izostao je i nadzor Higijeničarske službe nad psima lutalicama.
Uprkos tome, Komunalnoj policiji omogućeno da djeluje u slučaju zapuštenih privatnih kuća i parcela na gradskom području, koja su najčešće stanište zmija.
Iz zdravstvenih ustanova poručuju da do sada nisu imali slučaj ugriza otrovnica ili bijesnih pasa, ali da raspolažu i serumom protiv zmijskog ujeda i vakcinom protiv bjesnila.
Medicinske ustanove u regiji, bolnica Bijeljina i Zvornik i domovi zdravlja u Loparama i Ugljeviku za svaki slučaj, obezbijeđene su manjim dozama seruma protiv zmijskog otrova.
“Mi imamo zmija neotrovnica, posebno na područja uz Savu i Drinu, te zmije nisu opasne. Pacijenti se moraju obratiti ljekaru da bi se provela antibiotska terapija, eventualno dao analgetik i ako postoji potreba da se sprovede antitetanusna zaštita”, istakli su za InfoBijeljina u nadležnom odjeljenju Doma zdravlja.
Zapušteni objekti u privatnom vlasništvu godinama su izvor opasnosti za građane. Mnogi od njih su u samom centru grada, a nadležni ne mogu da dođu do vlasnika.
Komunalna policija je, konačno obezbijedila pravne pretpostavke da može ući u posjed i očistiti ga.
Predrag Novaković iz Komunalne policije objašnjava da se takva dvorište očiste i urede na račun budžeta, ali troškove na kraju snose vlasnici.
“Imamo pomoć komšija, srodnika, te dolazimo do njihovih adresa i telefona. Svima nam je u interesu da zaštitimo i očuvamo životnu sredinu“, rekao je Novaković za InfoBijeljina.
U posljednjoj deceniji nije zabilježen slučaj bjesnila, ali epidemiolozi sugerišu da se u slučaju ugriza psa, pacijetni obavezno jave ljekaru.
Čak i da su nadležne službe blagovremno preduzele potrebne mjere u svrhu preventivne zaštite zdravlja stanovništva, rizik postoji, te se građanima savjetuje oprez.