Ilija Đurić, stručnjak za procjenu kvaliteta kafe - cup tester, rodom iz Lopara, kaže da u kafi nema ništa štetno.
"Nema potrebe da se bojimo. Svaka država ima svoje procedure, sve što se uvozi, provjerava se", kaže Đurić u emisiji Kafica portala InfoBijeljina.
Đurić, koji širom svijeta, u brojnim egzotičnim državama, obilazi berbe, do sada je bio čak 33 puta u Brazilu.

Kada obilazi plantaže, cilj je, pojašnjava, da se između ostalog, utvrdi kakav joj je rod.
"Ako nema dovoljno roda, ona će biti jako skupa. Mi to moramo planirati. Prošle godine je sa 3.000 dolara otišla na 8.000 dolara po toni. To su veliki šokovi", ističe Đurić, te dodaje da je ovogodišnja berba kafe bila dobra, a takva bi trebala biti i sljedeća.
Kafa, naglašava, ne trpi ništa što je ekstremno - ni sunce, ni kišu, ni vjetar, te sve mora biti umjereno. Najveći neprijatelj kafe, kada se isprži i samelje je, dodaje Đurić, kiseonik, koji joj razori arome.

Mladim ljudima je preporučio da krenu u istraživanje. Svi bi, kaže, htjeli da budu menadžeri, kojih ima mnogo, dok stručnjaka za kafu nedostaje.
Izjave našeg sagovornika, koji ima čak 30 godina impresivnog iskustva, pogledajte u zanimljivom videu, odnosno novoj epizodi emisije Kafica, u nastavku teksta.