Tajna dobrog izgleda i odličnog zdravlja nije samo u tome šta jedete - već i kada jedete.
Prema istraživanju sprovedenom na Kings koledžu u Londonu, tempiranje obroka ima važnu ulogu u održavanju zdravlja i idealne tjelesne težine. Naučna istraživanja pokazuju da, na primjer, večera između 21.30 i 22 časa povećava rizik od pojave visokog krvnog pritiska, gojaznosti i dijabetesa tipa 2.
Zato bi za naše optimalno zdravlje bilo važno da resetujemo sat našeg sistema za varenje:
Doručak
Prvi dnevni obrok najbolje je da uzmemo sat od ustajanja. Tako se sprečava umor, daje potrebna energija tijelu i sprječava unos rafinirane hrane bogate šećerom i glutenom, poput kroasana i previše kofeinskih napitaka.
Ručak
Idealno bi bilo ručati pet sati od doručka. Tako se održava optimalan metabolizam i podstiče gubitak suvišnih kilograma.
Večera
Odlazak u krevet punoga želuca poguban je po naše zdravlje. Uživanje u kasnom obroku i odlazak u krevet uzrokovaće da se masne ćelije tijela još više "udebljaju". Unos velikog broja kalorija zahtjevaće i pojačan rad gušterače, odnosno lučenje insulina, što će uzrokovati i poremećaj sna.
San je najbolja prirodna "antiejdžing" terapija. I naučno je dokazano da dovoljno sna pomaže u regulaciji tjelesne težine. Zato je večera prije 19 sati idealna za održavanje zdrave tjelesne težine, dok je vrijeme oko 17:30 sati idealno za vježbanje, jer tada tijelo najbrže sagorijeva kalorije.
Međuobroci
Preporučena vremena za međuobroke su 11 i 16 sati. Međuobrocima u ovo vrijeme bolje se reguliše nivo glukoze u krvi i tijelu daje potrebna energija prije ručka i večere.