Masovne, ilegalne migracije su bezbjednosni problem u BiH, posebno u svjetlu posljednjeg Plana za reviziju imigracione politike britanske vlade da u zemljama Zapadnog Balkana, što uključuje i BiH, formira centre za povratak migranata kojima nije odobren azil i koji će zbog toga biti deportovani iz Velike Britanije.
Navedeno je to u Nacrtu srednjoročnog programa rada Ministarstva bezbjednosti BiH (2026 - 2028.), kojim, nakon smjene Nenada Nešića, rukovodi zamjenik ministra bezbjednosti Ivica Bošnjak.
U ovom dokumentu se podsjeća da u BiH trenutno borave migranti iz zemalja Bliskog istoka, Sjeverne Afrike i Azije, sa kojima se stalno ispituju mogućnosti za zaključenje sporazuma o readmisiji lica koja borave bez dozvole u BiH.
"Brzina njihovog kretanja i korištenja puteva pogodnih za ilegalni prelazak državne granice ukazuje na visok stepen organizacije kriminalnih mreža", istaknuto je u nacrtu.
Pored krijumčarenja migranata, kako je navedeno, ove kriminalne mreže se bave trgovinom ljudima, trgovinom oružja, pranjem novca i krivotvorenjem dokumenata duž takozvane balkanske rute.
"Pri tome su, nerijetko, ugroženi životi migranata ili su bili žrtve utapanja u vodi, fizičke torture, otmice, zatvaranja i zlostavljanja od strane kriminalnih grupa u cilju iznude većih suma novca i traženja otkupa od njihovih porodica", naglašeno je u Nacrtu.
Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske je 3. jula usvojila Deklaraciju o odbacivanju inicijativa Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i vlada pojedinih evropskih država o uspostavljanju centara za migrante na teritoriji Bosne i Hercegovine i protivljenju bilo kakvom nasilnom naseljavanju migranata na prostoru Republike Srpske. U pitanju je, podsjećanja radi, prijedlog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Kako su "Nezavisne novine" ranije objavile, od 1. januara 2017. do 31. maja ove godine na teritoriji Republike Srpske MUP Republike Srpske je otkrio 40.150 ilegalnih migranata, od čega je 96 odsto muškaraca, a 60 odsto ih je bez bilo kakve dokumentacije.