FOTO: pixabay

Tijelo i mišiće vježbanje iscrpljuje pa je važno oporaviti ih hranom u satu nakon treninga, no neka hrana može nanijeti više štete nego koristi.

1. Shakeovi od šećera

“Proteinski smoothie mi je omiljen nakon vježbanja jer će brzo nahraniti tijelo nakon intenzivnog treninga ili dizanja tegova”, kaže nutricionistica Amy Wright.

“Ipak, nisu svi proteini u prahu jednaki. Izbjegavajte one koji imaju šećera, kao i umjetno zašećerene shakeove koji su puni hemikalija.

2. Energetske pločice

“Neke energetske pločice su zgodna opcija kada ste zaposleni, ali ih treba izbjegavati ako imaju previše sastojaka”, savjetuje Amy.

“Dobro pravilo je da ako ne prepoznajete sastojak, neće ni vaše tijelo.”

Nutricionistica kaže kako treba izbjegavati pločice koje sadrže vještačke zaslađivače, rafinirani šećer ili puno običnog šećera.

“Alternativa mogu biti banane ili bobičasto voće uz šaku orašastih plodova", piše Index.

3. Obroci s niskim sadržajem ugljenhidrata

Proteini su poznati kao esencijalni za tijelo nakon vježbe, no i ugljenhidrati su važni za oporavak.

“Vaše tijelo poseže za zalihama glikogena tokom vježbanja, a unosom ugljenhidrata pomažete da se te zalihe brže oporave”, objasnila je Amy i preporučila jagode, banane, borovnice i kivi.

Savjetuje da ne posežete za hljebom, tjesteninom ili proizvodima od brašna, nego integralnim žitaricama, mahunarkama, voćem i povrćem.

4. Sportski napitci

“Ako niste profesionalni sportista koji trči maraton, savjetujem da izbjegavate sportske napitke jer često sadrže puno šećera, zaslađivača i hemikalija”, upozorava Amy.

“Iako se reklamiraju kao odličan proizvod za rehidraciju i zamjena za unos elektrolita, zdravije opcije su filtrirana voda, kokosova voda ili zdravi proteinski smoothie jer ne sadrže sirupe koji utiču na krvni pritisak i manjak energije.”

5. Slana obrađena hrana

“Želja za slanim je uobičajena nakon vježbanja jer tijelo znojenjem gubi veliku količinu vode i kalijuma”, otkriva nutricionistica, no savjetuje da umjesto za grickalicama odaberete bananu.

6. Pržena hrana

Malo je dobrobiti pržene hrane, a često sadrže i opasne trans-masti.

“Ovo je hrana koju treba izbjegavati jer masti mogu usporiti probavu i učiniti da se osjećate tromo. Važno je upamtiti da nakon vježbe trebate obrok koji sadrži mikronutrijente i sastojke koji djeluju kao gorivo za tijelo.”

Umjesto pržene hrane, Amy savjetuje pojesti kuvani komad ribe ili piletine uz kuhanu rižu, pečeni batat ili povrće sa žara.

7. Kofein

“Ne vjerujem da kofein šteti, ali ga izbjegavam nakon vježbanja. On dehidrira organizam, a meni je potrebna voda koja će me rehidrirati nakon vježbanja”, kaže Amy.

“Kofein uzrokuje rast hormona stresa - kortizola. Vježbanje je zdravo, ali je stresor za tijelo koji uzrokuje otpuštanje kortizola. Previše kortizola može povećati upalu, kardiovaskularne probleme, oslabiti imunitet i dovesti do hormonske neravnoteže.”

8. Ne jesti ništa

Možda se ne osjećate gladno, ali Amy upozorava kako ne biste smjeli preskočiti obrok nakon vježbe.

“Tijelo obavezno morate nahraniti nakon vježbanja zato je vrijeme poslije treninga idealno za obrok”, upozorila je nutricionistica.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )