Jelena Sarvan iz sela Zlakusa kod Užica sa mužem se bavi izradom grnčarije već 20 godina, a u njihovoj radionici mjesečno bude pripremljeno za prodaju do 400 posuda, koje između ostalog prodaju i u Bijeljini.
Sarvanova za portal InfoBijeljina kaže da je riječ o porodičnoj tradiciji, jer je i deda njenog supruga izrađivao grnčariju.
"Ja sam se priključila korak po korak, prvo sam počela da obrađujem, pa da zidam, a pre desetak godina sam već znala celi proces. Za osnovu se koriste glina i kamen kalcit, koji se mešaju u razmeri jedan na prema jedan. Mešanje se radi kroz posebnu mašinu, dobija se kompaktna masa, a zatim pristupamo izradi posuda. Posle toga posuđe ide u sušaru, te na pečenje u pećima na 800 stepeni Celzijusovih, deset do dvanaest časova", navela je Sarvanova za InfoBijeljina.
Zemljane posude, prema njenim riječima, koriste se za pripremu svih jela. Lonci su obično namijenjeni za kupus i pasulj, a sve ostale posude, šerpe, sačevi, mogu se upotrijebiti za meso, sarmu, papriku i druga jela koja domaćice praktikuju.
"Mnogo ljudi se vraća grnčariji i kupuju naše posude. Imamo prodaju u Srbiji, Republici Srpskoj, ali veliki broj je i kupaca iz inostranstva. Ovo posuđe se radi unazad pet stotina godina, ima zaštićeno geografsko poreklo, pod zaštitom je UNESCO-a, a hrana iz zemljanih posuda je generalno ukusnija. Istina je da se malo duže priprema, ali to je čar. Jelo je ukusnije i zdravije", zaključuje Jelena Sarvan.