Iako se u narednim mjesecima ne očekuje naglo poskupljenje jestivog ulja, stručnjaci upozoravaju da je ova namirnica podložna berzanskim promjenama, dok domaća proizvodnja još ne može da zadovolji potražnju. Cijene sirovina rastu, posebno kod bundevinog ulja, a domaći proizvođači upozoravaju – bez jače podrške poljoprivredi, zavisnost od uvoza ostaje ključna prijetnja.
Iako se u narednom periodu ne očekuju veće cijene ulja, naši sagovornici ističu da je jestivo ulje berzanska roba, te da evropsko, ali i svjetsko tržište diktiraju situaciju i na bh. tržištu.
Naime, kako je rekla za "Nezavisne novine" Nataša Pucar, direktorica Korporativnih komunikacija "Studen Holdinga", prema trenutnim prognozama i stanju na tržištu ne očekuje se povećanje cijena u narednom periodu.
"Ipak, želimo podsjetiti da Bosna i Hercegovina, nažalost, nema dovoljno razvijenu poljoprivrednu proizvodnju, koja može u potpunosti zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta", kazala je Pucareva.
Dodaje da njihova kompanija otkupljuje sva kvalitetna zrna koja domaći proizvođači proizvedu, ali to i dalje nije dovoljno da se izbjegne uvoz sirovina.
"Znate da je jestivo ulje berzanska roba te da evropsko i svjetsko tržište diktiraju i situaciju na našem bosanskohercegovačkom tržištu i policama u našim prodajnim objektima", zaključila je Pucareva za "Nezavisne novine".
Istakla je da je njihova proizvodnja, ali i snabdijevanje tržišta stabilno, i podsjećaju još jednom koliko je važno što u Bosni i Hercegovini postoji fabrika jestivog ulja, kao jedne od osnovnih životnih namirnica.
Nada Nešković Railić, direktorica "Agrojapre" Donji Agići kod Novog Grada, koja u svojoj ponudi, između ostalog, ima i jestiva hladnocijeđena ulja, kazala je da godišnje proizvedu od 2.000 do 3.000 litara suncokretovog ulja.
"Mi radimo hladnocijeđeno bundevino i hladnocijeđeno suncokretovo ulje, tako da je cijena sirovine drastično porasla", kazala je Nešković Railićeva i istakla da se dodatni skok očekuje i u narednim mjesecima što se tiče bundevinih ulja, jer je, kako kaže, cijena njenih sjemenki u porastu.
"Jako malo ih ima u ponudi na tržištu, tako da ona ima rast cijena pa samim tim i poskupljuje finalni proizvod", ističe Nešković Railićeva.
Naime, cijene jestivog suncokretovog ulja u marketima u Srpskoj se kreću od 3,29 KM do 4,99, zavisno od proizvođača.
Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da se u posljednje vrijeme sve više poljoprivrednika odlučuje da pod svoje oranice zasije suncokret.
"Jer upravo poljoprivrednici koji siju ovu kulturu znaju da će ova uljarica biti otkupljena i imaju sigurnost proizvodnje", kazao je Marinković.
Ističe da su poljoprivrednici prepoznali značaj te kulture i iz godine u godinu se povećavaju površine pod njom.
"Sigurno je da domaći ratari ne mogu da zadovolje potrebe fabrika koje se bave proizvodnjom ulja, ali možemo značajno olakšati poljoprivrednicima da plasiraju svoje proizvode i da imaju koliko-toliko sigurnu proizvodnju", dodao je Marinković.
Dragan Šepa, sekretar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije pri Privrednoj komori Srpske, kazao je ranije za "Nezavisne novine" da je kompanija "Bimal" iz Brčkog lider u proizvodnji jestivog ulja na domaćem tržištu.
"Uljarica u Srpskoj imamo zasijanih na oko 10.000 hektara, a premija resornog ministarstva iznosi 400 maraka po hektaru. Naši poljoprivrednici koji proizvode uljarice, pogotovo u Semberiji i Brčko distriktu, su kooperanti Privrednog društva 'Bimal', koje otkupljuje za dalju preradu i proizvodnju", rekao je Šepa.