U prostorijama Narodne skupštine Republike Srpske, sutra u 16 časova trebalo bi da počne sastanak o Ustavu Republike Srpske, a na koji su pozvani predsjednici svih parlamentarnih političkih partija. Postojeći Ustav RS, prema riječima Nenada Stevandića, predsjednika parlamenta Srpske, pretrpio je brojne izmjene, zbog čega je, dodao je, postao nefunkcionalan.
"Da otvorimo to pitanje, da vidimo kako se to radi, koliko ima zainteresovani, koliki su objektivni problemi. Postoje tačno propisane procedure kako se ustav mijenja i sa te strane ne postoji ništa sporno u Republici Srpskoj, da se to, da kažem, uradi i metodološki i hronološki, ali je potrebno prethodno postići neku vrstu razgovora i konsenzusa među svim političkim akterima. Prvo ćemo pozvati one koji imaju parlamentarni status u Narodnoj skupštini RS, a onda ćemo vidjeti da razgovaramo sa udruženjima, ANURS, i svima koji se bave pravnom naukom", rekao je Stevandić.
Na pitanje "Nezavisnih novina", da li će se na sastanku govoriti o izmjeni postojećeg Ustava RS ili donošenju novog, predsjednik Ujedinjene Srpske je odgovorio:
"Sve ćemo staviti na sto, jer se u Narodnoj skupštini radi sve oko ustava, postoji i Odbor za ustavna pitanja".
Uz pretpostavku da će se pozivu odazvati Milorad Dodik, kao predsjednik SNSD-a (on je prvi najavio da se ide u priču o novom ustavu), Darko Banjac, lider NPS-a, Goran Selak, lider SPS-a, Petar Đokić, predsjednik Socijalističke partije, te neko od predstavnika DNS-a, s obzirom da je predsjednik ove stranke Nenad Nešić u zatvoru, pažnju smo okrenuli ka opoziciji.
Jer, ukoliko se npr. u ovoj priči krene u izmjene postojećeg Ustava RS, vladajuća većina bez predstavnika opozicije nema dovoljno ruku za taj posao.
Podsjećanja radi, da bi došlo do izmjena postojećeg Ustava RS, potrebno je da to prvo podrži dvije trećine od 81 poslanika u Narodnoj skupštini RS, što je 57.
U ovom trenutku, vladajuća većina može da računa na 53.
Nebojša Vukanović, lider Liste "Za pravdu i red, naveo je da je Ustav ključni dokument i Republike Srpske i svakog društva i države, i da oko izmjena i usvajanja tog akta treba da se vodi opsežna i stručna rasprava, a ne ovako na dnevnom nivou.
"Krajnje je neozbiljno da se poslanicima u roku od dan-dva od nekakve najave poturi sada na sastanku vjerovatno neka radna verzija, koju mi nemamo i da se onda izjašnjavamo i dajemo neke sugestije nakon par dana", poručio je Vukanović.
"Ustav je promijenjen, ima mnogo nelogičnosti, to je tačno, ali Dodik nema dobre namjere, on se okružio ulizicima i podanicima koji nemaju hrabrosti da mu kažu u lice ono što bi trebali. Dodik misli da može da radi šta hoće, želi da pravi novi ustav po svojoj mjeri, nema dobre i iskrene namjere. Jednostavno ne želimo biti smokvin list, koji će davati neki privid legitimiteta uzupracijama i svemu nakaradnom što radi Milorad Dodik. Žele da nas dovedu pred svršen čin i da kažu ako ste s nama onda je to partiotizam, a ako ne, da smo izdajnici", kazao je Vukanović.
Milan Miličević, predsjednik SDS-a, na naše pozive i poruke se nije javljao, niti se prethodnih dana oglašavao o priči o ustavu.
Jelena Trivić, predsjednik Narodnog fronta, poručila je da se neće odazvati na sastanak.