FOTO: InfoBijeljina

Da li će ministar pravde Miloš Bukejlović biti pozvan pred Tužilaštvo BiH?

Ovo pitanje, javilo se nakon što je Ustavni sud BiH dostavio Tužilaštvu rješenje o neizvršavanju privremene mjere, koja je donesena 7. marta ove godine, a koja se tiče stavljanja van snage Zakona o VSTS Republike Srpske, prilikom čega su direktno prozvali Bukejlovića.

Iz Ustavnog suda su naveli kako je Odluka o privremenoj mjeri stupila na snagu odmah i da, prema opštim pravnim načelima, akt koji je donesen bez pravnog osnova ili suprotno obavezujućoj sudskoj odluci, smatra se ništavnim od samog početka.

-Ustavni sud je zaključio da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda, čime je postupio suprotno zabrani – naveli su iz Ustavnog suda i dodali da je svim nosiocima javnih funkcija zabranjeno preduzimati bilo kakve radnje zasnovane na tom zakonu.

-Dakle, ministar pravde, kao odgovorna osoba, tokom trajanja privremene mjere nije imao ovlaštenje niti nadležnost za donošenje Pravilnika, kao ni bilo kojeg drugog akta, niti je imao ovlaštenje ili nadležnost da preduzima bilo kakve druge mjere na osnovu odredbi Zakona o VSTS RS, čija je primjena privremeno obustavljena Odlukom broj U-8/25. Istovremeno, to znači da je ministar pravde bio obavezan obustaviti sve radnje na osnovu zakona koji je stavljen van snage, uključujući i radnje s ciljem objavljivanja donesenog pravilnika u ‘Službenom glasniku Republike Srpske’ – naveli su iz Ustavnog suda BiH.

Napomenuli su i da ovakvo djelovanje Bukejlovića predstavlja kršenje Ustava BiH i da neizvršavanje odluka Ustavnog suda može povlačiti krivičnu odgovornost odgovornih osoba.

-U tom smislu, Ustavni sud podsjeća i na to da je stavom (1) člana 239. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine propisano: „Službena osoba u instituciji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, ili u kantonu, gradu ili opštini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem organu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorna osoba koja ne primijeni, ne provede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje konačnu i obavezujuću odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, uključujući i odluku o privremenoj mjeri, konačnu i izvršnu odluku ili privremenu mjeru Suda Bosne i Hercegovine, Doma za ljudska prava Bosne i Hercegovine ili Evropskog suda za ljudska prava, ili koja spriječi odnosno na drugi način omete primjenu, provođenje ili izvršenje takve odluke, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina – navode iz Ustavnog suda BiH.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )