Hoće li dugovanja korisnika ugroziti rad bijeljinske toplane?
Izvor: InfoBijeljina
×
1
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Gradskoj toplani u Bijeljini potrošači duguju oko 310.000 maraka.
Sezonu grijanja počeli su opterećeni dugom od 750.000 maraka prema dobavljaču uglja, ali je postignut dogovor o reprogramu duga uz otpis dijela kamata, čime je upostavljena tekuća likvidnost preduzeća.
Toplana, suočena sa sopstvenim finansijskim obavezama, pokrenula je putem suda prinudnu naplatu dugova od 60 potrošača.
Direktor JP "Gradska toplana" Bijeljina Rade Hadži-Stević poziva korisnike da redovno izmiruju obaveze i upozorava da je to preduslov za rad i redovnu isporuku toplotne energije.
On za InfoBijeljina naglašava da će uprkos problemima, grijanje za ovu godinu biti obezbijeđeno po cijenama koje nisu promijenjene duži niz godina.
„Cijene uglja i drugi troškovi se povećavaju, ali za sada ne razmišljamo o povećanju cijene grijanja. Građani, tokom sezone, plaćaju dvije marke i 75 pfeniga, odnosno dvostruko više za poslovne subjekte, u šestomjesečnom obračunu”, podsjeća Hadži-Stević.
Gradsko grijanje u Bijeljini koristi oko 1.000 potrošača, najvećim dijelom domaćinstva a zagrijava se blizu 70.000 kvadrata. Građani, čiji su stambeni i poslovni objekti priključeni na gradsko grejanje su zadovoljni.
„S obzirom na starost instalacija, na probleme oko nabavke energenata, dobro je. Skupo jeste, ali kad se izračuna cijena uglja, drva, peleta, ipak je gradsko grijjanje jeftinije, čistije i ekološki zdravije”, kaže za InfoBijeljina stanovnik bijelih solitera Milan Stankić.
Iako je sistem toplovoda uglavnom dotrajao, investiciona ulaganja prethodnih godina dala su rezultate, pa ove godine nije bilo značajnijih kvarova niti obustava grijanja.
Toplana u Bijeljini za zagrijavanje koristi ugalj, što umnogome utiče na enormno zagađenje vazduha u gradu, ali se sada zbog stalnih povećanja cijena gasa ne planira promjena energenta.
I više puta najavljivani projekat toplifikacije geotermalnim vodama kojim bi se spriječilo aerozagađenje, za sada je “mrtvo slovo na papiru”.