FOTO: null

Nešto više od mjesec dana ostalo je do raspisivanja opštih izbora, a Bosnu i Hercegovinu trese izborna "skener-groznica"!

Hoće li birači glasati pod video-nadzorom, a "brojači" glasova posao ustupiti savremenoj tehnologiji? Iako je Agencija za zaštitu ličnih podataka jasno rekla da su izmjene Zakona "nezakonite", one su podršku dobile u Predstavničkom domu BiH. Šta nam donose, budu li usvojene i u Domu naroda?

"Odlučuju birači, a ne brojači", "Spriječićemo izborne krađe", "Novci nisu problem"... Pamfletima su, a ne argumentima, euforično ubjeđivali zvanični predlagači izmjena Zakona i "simpatizeri" optičkih čitača, video nadzora, elektronskih olovaka...

"Zaboravljajući" da oko 100.000 odraslih u BiH ni običnu, grafitnu olovku ne zna da koristi, neistomišljenicima "prijetili" virtuelnom izbornom pobjedom! Zaboravljali tendere i javne nabavke, u koje se, kad im to zatreba, kunu. I "pozitivnu" im evropsku praksu! "Negdje" pronašli i nepostojeće novce! I to stavili na papir!

Na pitanje koliko to Bosnu i Hercegovinu košta, poslanik Nezavisnog bloka u Predstavničkom domu BiH i predlagač Izmjena izbornog zakona, Sadik Ahmetović odgovara: "Više košta Bosnu i Hercegovinu kada izaberete one koje nemaju legitimitet".

Mimo političkih pamfleta, ipak, sve izgleda drugačije! Skener projekat koštaće oko 13 miliona KM! No, da su pročitali samo analizu člana CIK-a Suada Arnautovića, shvatili bi da i nije baš tako. Arnautović je analizu vršio za 2.254 biračka mjesta, a na posljednjim izborima bilo ih je gotovo 2.500, i izračunao kako će samo optički čitači po pojedinačnoj cijeni od 1.230 dolara, za svako biračko mjesto ukupno koštati više od 6.600.000 dolara. Pod uslovom da je riječ o formatu papira A4.

No, kako primjera radi, više od 800 kandidata u Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu smjestiti na A4 papir. Zato je Arnautović računao i skenere za format A2. A oni 10 puta skuplji i ukupni zbir, samo za skenere, ne 13 miliona KM već enormnih 70 miliona i to američkih dolara. I još 4,6 miliona, naravno dolara za elektronske olovke! Zašto je baš dolar kao valutu koristio?

Koliko će koštati kamere i sve ostalo što su predlagači "utrpali" pod pojam "Komplet uređaja"? Pa onda transport, skladištenje, instalisanje...Koliko stručno osposobljavanje nebrojenih članova biračkih odbora? Ni Arnautović ni "pamfletisti" izračunali nisu. Niti obznanili "tajne izvore" novca, jer javni u budžetu planirani nisu.

- Izbori nisu fer i pošteni i to ćemo pokušati zajednički spriječiti - kaže Saša Magazinović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu BiH i predlagač Izmjena izbornog zakona.

Kako? Opet mnogo neodgovorenih pitanja! Za raspisivanje tendera i poštivanje zakonskih procedura javnih nabavki, uz eventualne žalbe ponuđača, optimalno potrebno vrijeme dvije godine, a do raspisivanja izbora, samo mjesec dana. Ili je možda "neko nekad negdje" skupocjenu opremu već, mimo zakona "rezervisao", ili opet kršeći zakon , to namjerava, i ta dilema ostaje!?

Prema predloženom "remek djelu" - ppštinske izborne komisije biračkim odborima komplete uređaja trebalo bi da dostavi kada i birački materijal - dakle dan uoči izbora! Da li su ni cijela 25 časa dovoljna za instalisanje opreme i za probni rad? I ko će trpjeti sankcije ako 7. oktobra u 7.00 časova, skeneri ne budu u funkciji, a biračka mjesta ostanu zatvorena!? Ili je to možda nekome i cilj?

- Ovdje su zaista mnoga otvorena pitanja. Imam osjećaj da se preko koljena nastoji nešto prelomiti - kaže Bariša Čolak, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH /HDZ BiH/.

Kako će glasati oni birači, a ima i takvih u BiH, koji još nemaju biometrijske dokumente, kako će se izborni proces odvijati na onim biračkim mjestima koja nisu pokrivena mrežnim signalom, a ima i takvih! Šta će se desiti kada se eventualno skupa tehnologija pokvari u toku samog procesa....

Uz sva nabrojana a neodgovorena pitanja i ono ključno- kako rezultate glasanja "zaštititi" od hakerisanja! Ili je i to možda opet cilj ovog prijedloga - rezultati projektuju "na daljinu"!?

- Manipulacija na nivou baze podataka definitivno može imati uticaj na konačni ishod glasanja. Ovo mogu da učine lica koja imaju znanja, sposobnosti, ali i motiv ili cilj da u potpunosti neovlašteno upotrijebe unesene podatke i da prikriju sve tragove svog rada - kaže Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.

I za kraj, ne treba zaboraviti, da od zemalja Evropske Unije u čiju se dobru praksu, predlagači izmjena Izbornog zakona, zaklinju, niti jedna nije, u mjeri u kojoj to BiH, baš sada, eksperimentalno želi, "osavremenila" izborni proces. Od osam država Unije, koje su to pokušale, samo su Belgija i Francuska u tom naumu istrajale, ali na lokalnom-mikro nivou! Njemački ustavni sud čak je neustavnim proglasio i, zbog zloupotreba, zabranio sofisticirane uređaje u izbornom procesu! "Vratio" je birače na papir i običnu olovku! A BiH, u kojoj još "caruje" nepismenost, eto, žarko želi savremenu izbornu tehnologiju! Pa neka nam je sa srećom!

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )