FOTO: null

Bosna i Hercegovina može ostvariti interese u izvozu na kuvajtsko tržište, posebno imajući u vidu populaciju koja živi u Kuvajtu.

Riječ je o oko četiri miliona stanovnika, od čega je 2,5 miliona stranaca te mislimo da naši proizvodi mogu biti interesantni za tu populaciju.

“Radimo na osiguranju političke podrške za bosanske proizvode, što je u Kuvajtu vrlo važno”, istakao je ambasador BiH u Kuvajtu Mehmed Halilović, tokom boravka predstavnika bh. medija u studijskoj posjeti toj zemlji.

Govoreći o dosadašnjim aktivnostima, on podvlači da Ambasada svaki dan radi za BiH.

“Organizovali smo promociju proizvoda iz BiH sa Vanjskotrgovinskom komorom Kuvajta i VTK BiH. Prisustvovali smo i sajmu nekretnina gdje smo zajedno sa ministrom trgovine i investicija Kuvajta Jusufom Alijem prezentirali projekt outleta koji bi se trebao graditi na području općine Ilijaš. Takođe, sa predstavnicima namjenske industrije BiH prisustvovali smo i sajmu vojne opreme”, kazao je on.

Halilović podvlači da u Kuvajtu trenutno živi oko 150 bh. državljana. Ambasada je zatražila zvanične i precizne podatke o državljanima BiH od Službe za strance, posebno imajući u vidu situaciju u regionu, te prvu i osnovnu misiju zaštite prava i interesa građana BiH.

“Zajednica Bosanaca i Hercegovaca u Kuvajtu je raznolika - tu su doktori, treneri, radnici, profesori...Naši državljani su u raznim segmentima u Kuvajtu. Sa osobljem Ambasade sam dogovorio da bh. građani ne čekaju na naše usluge”, istakao je on. .

Najavljujući buduće aktivnosti, ambasador Halilović izdvaja intenzivan rad naorganizovanju konferencije u Kuvajtu koja bi okupila vlasnike kompanija iz BiH i Kuvajta u cilju razmatranja tješnje saradnje.

Halilović saradnju Spoljnotrgovinskom komorom Kuvajta ocjenjuje izrazito dobrom, naglašavajući da ne favorizuju nijedan poseban proizvod u toj zemlji, ali favorizuju proizvode BiH. Mišljenja je da, ukoliko su bh. proizvodi prepoznatljivi u Austriji i Njemačkoj, mogu biti prepoznatljivi i na policama u Kuvajtu.

“Generalno Kuvajt uvozi sve osim ribe. To govori koji proizvodi iz BiH su poželjni i imaju interes Kuvajta, a prvenstveno voda i svježe pileće meso. Kako sad postoji interes Turske za crvenim mesom iz BiH, mislimo da bi BiH mogla tražiti svoj interes u izvozu bijelog, pilećeg mesa. Tradicionalno sve porodice u Kuvajtu jedu piletinu. BiH ne može biti konkutrentna sa zamrznutom piletinom, ali može sa svježom”, smatra ambasador.

On podvlači činjenicu da se u Kuvajtu ne može registrovati firma sa sto odsto vlasništva, već je moguće biti samo vlasnik 49 posto kapitala. To, smatra Halilović, govori koliko Kuvajt štiti prava i interese svojih građana.

Prezentirajući kuvajtske investicije u BiH, Halilović podvlači da je Kuvajtski fond za razvoj već investirao oko 30 miliona evra u puteve u BiH, putem Direkcije za puteve.

Ambasada je dobila zahtjev putem Ministarstva spoljnih poslova BiH da razgovara sa predstavnicima Fonda, te su zatražili novu tranšu sredstava za BiH. U toku su pregovori o toj investiciji.

On podsjeća da je u BiH investirao Kuvajtski fond, ali smatra da ta sredstva mogu biti veća.

Ambasador je ujedno najavio službenu posjetu emira države Kuvajt Sheikha Sabaha Al-Ahmada Al-Jabera Al-Sabaha Bosni i Hercegovini, za koju je Predsjedništvo BiH uputilo zvanični dopis. Posjeta je prihvaćena, a bh. strana je za vrijeme posjete predložila april ili maj, što će zavisiti od protokola i zemlje domaćina.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )